Başduruşu  – Sirşasana

Duruşların kralı da denen baş üstü duruşunun, hem beden hem de zihne yönelik olumlu etkileri çok güçlüdür. Bu duruşu yapabilmek için fazla güce gerek yok, korkuları yenmek ve yapılabilirliğine inanmak yeterli.

Sanskrit ismi: Siras-baş

Hazırlık pozları: Yunus; topukların üzerine otur, ellerinle dirseklerini tutacak şekilde kolları önünde kavuştur ve bu şekilde dirsekleri önde yere koy. Dirsekleri oynatmadan kolları aç ve el parmaklarını kenetle. Ayak parmak uçlarına gel ve dizleri yerden kaldır. Dizler düz olsun. Bu durumda öne ve arkaya git gel. Öne giderken çene olabildiği kadar yere değsin, arkaya giderken bedeni kaldırabildiğin kadar kaldır. Aralarda çocuk pozunda dinlenerek 2 veya 3 tur yapılabilir. Her bir tur 8 veya 12 kez öne ve arkaya gidip gelmeden oluşur.

Yöntem: 8 adımdan oluşur: 1- Diz çök, ellerinle dirseklerini tut ve ağırlığını kollarına bırak. 2- El parmaklarını kenetle ve dirsekleri yerinden oynatmadan elleri önde yere koy. 3- Başın arka tarafını ellerin arasına al ve aşın tam tepesini yere yerleştir. Eller ve dirsekler ters duracak bedeni taşımak için bir üçgen oluşturacak. 4- Dizleri düzleştir ve kalçayı yukarı kaldır. 5- Dizler düz kalacak şekilde, ayaklarla olabildiği kadar başa doğru yürü.  Boyun omurgayla bir çizgi oluşturacak şekilde düz olmalıdır. 6- Dizleri bükerek göğsüne doğru çek ve ayakları yerden kaldır. Bunu yaparken kalçayı arkaya doğru itmelisin. Burada dur-yukarı kalkmak için sıçrama yapma. 7- Dizleri, bükük olduğu halde yukarı tavana doğru kaldır. Bunu yaparken karın kaslarını kollan 8- Yavaşça ayakları düzleştir. Ağırlığın büyük çoğunluğu kollarda olacaktır. Pozdan çıkmak için 5, 6, 7’inci adımları gerisin geri uygula ve çocuk pozunda en az 6 nefes dinlen. Nefesler derin olsun.

Duruştaki süre: Yeni başlayanlar için 10 ila 30 saniye arasıdır. Her hafta birkaç saniye attırarak belli bir süre sonra, duruşta 3 ila 5 dakika kalınabilir.

Yararları: Baş üstü duruşu, Sahasrara çakrasının uyandırılmasında çok etkilidir. Bu nedenle de çok önem verilir. Bu duruş tüm bedeni ve zihni yeniden canlandırır. Astma, saman nezlesi, şeker hastalığı ve menopozal düzensizlik gibi hastalıkların kökeni olan anksiyete ve diğer birçok psikolojik dengesizliklerin ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. Aynı zamanda sinir sistemi ve beze salgılarında ortaya çıkan düzensizlikleri yoluna koyar, özellikle üreme sistemindekileri.

Baş üstü duruşu, yer çekiminin bedene olan etkisini terse çevirir.

Hafızayı güçlendirir, sırt sorunlarına ve dikkat dağınıklığına yardımcı olur, beyne bol miktarda oksijen gitmesini sağlar.

Odak noktası: Pozu öğrenme aşamasın odak noktası dengeyi sağlamak için nefeste olmalı, nefes yavaş ve ritmik. Daha sonraları ise beyinde, başın tam ortasında veya solunomda, yani nefes alıp vermede

Kimler yapmamalı: Yüksek veya düşük tansiyonu ve glakom hastalığı olanlar.

About the Author:

Leave A Comment

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link