#12 Dört Yüzleşme

//#12 Dört Yüzleşme

I. Pranayama Etkisi
Şimdiye kadar yaşadığım en güzel deneyimlerden biri “ileri seviye pranayama”. Ne demek istiyorum “ileri seviye pranayama” derken?
Pranayama, yoga felsefesinde nefes pratiği. Kısa süreli, basit nefes egzersizleriyle bedende ve zihinde uzun süreli olumlu etkiler yaratır; dinginlik getirir. İleri seviyelerinde ise bedeni ve zihni önceden hazırlayacak pratikler yapılır. Hatta öyle ki yediğin yiyecekten yemek saatine, güneşe selamdan meditasyona kadar dikkatle birçok önhazırlık gerektirir. Çünkü etkisi çok güçlü; haliyle bedenin ve zihnin tepkisi de güçlü. Bu nedenle mutlaka gurunun takibiyle bu pratikler uygulanır. “Evde kendi başınıza denemeyiniz” uyarısı da her zaman yapılır.
Şimdilik bir kez bu muhteşem deneyimi yaşadım. Tüm benliğimle hazır olduğum için yaşayabildim. Önhazırlıklara uyduğum ve pratiğe konsantre olduğum için tam etkisini gördüm. Herkeste aynı etkiler olmuyor; çok kişisel bir deneyim. Bu deneyimi yaşayacaklar için büyülü kalması adına sadece çok azıcık bir kısmına spoiler vereceğim. Sabah yaptığımız bu pratik, bende bütün gün etkisini gösterdi. Gözümün önünde Windows Media Player’ın rengarenk balonları patlıyor; çizgiler iç içe geçiyor; noktalar birleşiyordu. Nereye baksam pixel perfect görüntü vardı. Bütün günümü insanlardan uzak, meditatif halde geçirdim.
Zihinle oynayarak yapılamayacak şey yok, bunu bildiğimi sanıyordum fakat çıtam varmış bu konuda; o da kırıldı. Öyle ki zihnin illüzyonu mutlak gerçeklikmiş gibi gelebilir ve en vahimi insan bunun farkına varmadan bir illüzyonla ömür boyu var oluşunu açıklayabilir. Bhagavad Gita dersinde dalmış bunu düşünürken Padmavati’nin “we don’t have to be perfect to exist” demesiyle ayıldım. Pranayama etkisinin derinliğinden tek bir cümle ile algılarım şaştı. Hatanın, kusurun göreceli olduğu yerde mükemmeli nerede konumlanabilir ki? Var oluş; bütün sıfatlardan, yargılardan bağımsız.
II. Farklı Canlı Türleriyle İmtihan
Örümceklerden korkmaktan onlarla sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamaya evrildiğim noktadayım. Her akşam florasandan sarkarak devasa ve artistik ağını ören koca bir örümcek var. Tam Kalyani’yle yataklarımızın ortasında kalıyor, her akşam onu gördükçe “bizimki çalışıyor yine” diyoruz. Florasan yanınca ağını örmeye başlıyor, sinekleri ağına düşürüp bir güzel akşam yemeği yiyor; sabah kalktığımda ise dükkanı çoktan kapatıp köşesine çekilmiş oluyor.
Herkesin geziye gittiği, benim susup oturduğum bir akşam yatağın kenarına tüneyip örümceğin ağını örmesini uzun uzun izledim. O gece yattığımda farelerin koşuşturmaları, kemirme ve yiyecek zulalarını karıştırma seslerini dinlerken içimden kendime gülerek uyudum. Geldiğim noktaya inanamadım. Mutluydum; huzurluydum.
III. Zamana Karşı Yürüyüş
Eğitimin ilk haftası adapte olma çabasıyla geçti. Açıkçası zihin ile bedeni muazzam disiplinle koordine etmek çok yorucu oldu. İkinci hafta zamanlamaya ve yoğun programa alışan zihin ve beden, bu kez birbiriyle çarpışmaya başladı. Zihnin sınırları asana derslerinde bedeni zorladı; beden zorlandıkça sakatlıklar çıktı. Zihinle bedeni barıştırıp zihnin bedene izin vermesi bir hafta aldı. Üçüncü hafta fiziksel, zihinsel ve spiritüel açıdan en yoğun geçen, birçok kırılmanın olduğu haftaydı. Yapabildiğimin en iyisini yaptığımı iliklerime kadar hissediyordum. Dördüncü hafta ise sanki ondan önceki üç hafta hiç yokmuşçasına rahattı. Tempoya öyle bir alışmıştım ki her şey adım adım, en muntazam haliyle gidiyordu. Derse gitmekten duş aldığım süreye kadar her eylem dakikti ve hiç şaşmadı. Acele etmekten hep daha işe yarar bir yol olacağını düşündüğüm için geçen haftalarda “en az aceleyle zamanı en verimli nasıl kullanırım?” diye araştırırken bulduğum yollar son haftayı tatlı tatlı geçirmemi sağladı.
Peki nasıl araştırdım, ne buldum?
Delice dakikalarla oynadım. Ne hızla kaç dakikada yurttan derse gidiyorum, hangi dakika yemek salonuna gidersem kalabalığa kalmadan yiyip çıkıyorum, yurdun duşlara en uzak köşesinde kalıp duş alma süresini minimuma nasıl indiririm, 40 kişilik yatakhanenin yerleri 25 dakikada nasıl süpürülüp moplanır, 8’er adet tuvalet ve duşu zeminle beraber 35 dakikada temizleyebilmek için bir bölmeye kaç dakika ayırmak gerekir, iki dakikada fayanslar dahil bir tuvalet nasıl tertemiz yapılır… Buna benzer birçok detaylı hesap yaparak hareket etmek, kendimi tanımamın bir başka boyutu oldu. Neyi ne kadar yapabildiğimi, daha doğrusu her şeyi her türlü yapabildiğimi gördüm. Eğitimin başındaki anlık çöküşlerin ve “biter mi sahiden” şüphelerinin illüzyondan; hayatın ise duruştan ibaret olduğuna damga bastım. Nihayetinde son hafta yattığım yerde öylece durup Kalyani’yle muhabbet edecek kadar rahattım.
IV. Aşram Ailesi
Kalyani’yle hazırlandık; hedef Varkala’daki aşram. Hayatımda hiç bu kadar fazla kişi bir arada yolcu etmemişti beni. Ne diplomasında, ne mezuniyetindeyim bu eğitimin. Burada içinden geçtiğim süreçleri gelmeden önce hayal bile edemezdim. Şimdi eğitimin sonunda, nereye nasıl teşekkür edeceğimi şaşırıyorum; Satsang salonunun yerlerini öpesim, altara sarılasım geliyor. Swami Sivananda ve Swami Vishnudevananda’ya uzun uzun minnet sunduktan sonra Bahar olarak tek başıma girdiğim aşramdan Bhavani Bahar olarak kurduğum, genişleyen bir aile ile çıkıyorum.

By | 2016-05-08T10:39:00+00:00 Mayıs 8th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link