#14 Hizmette “Gopalji” Olmak

//#14 Hizmette “Gopalji” Olmak

Aşramda Gopalji ile tanıştıktan sonra karma yogayı anlayış biçimim değişti. Tamam evet, hizmet, karşılıksız hizmet ama ondan öğrendiğim çok daha derin bir şey var. Gopalji atom karınca gibi herkesin işine koşuyor; hastaları doktora, yolcuları yollara yetiştiriyor. Aşramın her ihtiyacının cevabı Gopalji. Her zaman, her yerde o var. Varkala’da kaldığım süre boyunca onu hiç oturup dinlenirken görmedim.
Kalyani’nin ilaçlarını almaya gidecektik; biz onu nereden alacağımızı, nasıl gideceğimizi keşfedene kadar Gopalji ikimizi de kaptığı gibi götürüp halletti hepsini. Benim iki saatte halledeceğim işi Gopalji saatiyle 15 dakikaya getirdik. “ATM’den p…” derken Gopalji para çekmeye götürdü bizi. Kalyani’nin ve Dhidam’ın Hindistan’da tren bileti alma sorunsalını Gopalji 10 dakikada halletti. Türkiye’ye gidecek 22 kiloluk kargoyu posta ofisinin kapanmasına 45 dakika kala yetiştirip kendi elleriyle paketi bezlere sarmalayıp çuvaldızlarla dikti; onu da yetiştirdi. Bütün bu sırada Dhidam, Kalyani, ben; bir sağa, bir sola pinpon topu gibi Gopalji’nin koşmasını seyrettik. Yardım etmeyi istesek de biz o anda o işe dahil olunca iş yavaşlıyordu sanki. Tek yapabildiğim posta paketini sarmaladığı bezi çuvaldızla rahat dikebilsin diye bezin iki ucunu birleştirip tutmak oldu. Onun dışında da fazla zorlamadan dut gibi durduk orada.
Yaşı iki katım, kilosu yarım kadar olan Gopalji’nin hızı ve iş bitirici tavrı karşısında dönüp kendimi gözden geçirince mavi ekran verdim. Aciliyet kavramına alerjim var; “Satvik yaşam, yavaş yaşamdır” mottosuyla yaşıyorum. Buradan bakarken Gopalji hızıyla hizmet etmenin nasıl bir inançtan, nasıl bir farkındalıktan geldiğini anlamaya çalıştım ve bir ışık yandı.
Hizmetin binbir türlü yolu var; karşılıksız hizmetin ise daha az. Çünkü “karşılıksız” kavramı sorgulanmaya çok müsait. İnsanın doğası bencilken hangi hizmet gerçekten “karşılıksız” yapılabilir? Bir eylemden sonuç beklemeden o eylem yerine getirilebilir mi? Mesela yerleri süpürmek de sonunda temiz olması beklentisi ile yapılmıyor mu? Doğrusu, yanlışı olmadan farklı bakış açılarıyla cevap verilebilecek sorular var. Belli ki Gopalji bu sorulara öyle cevaplar bulmuş ki karma yogi olma teorisinin en pratiği haline gelmiş.
Ondan beri içimdeki Gopalji uyandı. Aynı soruları kendime sık sık soruyorum. Bu sorulara verebildiğim cevaplarla karma yoga görevlerimin çeşitliliği ve hızı değişti. Günlükten yazı derlemeye başlayışım bu şekilde oldu.
İnanıyorum ki her insanın içindeki Gopalji bir gün uyanacak. Dünyanın en güzel kendini kurtarma yolu bu.
***
Hangi evrenin paralelindeyim? Bu ne güzellik yahu; şükürler olsun.

By | 2016-05-22T10:46:00+00:00 Mayıs 22nd, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link