16. Üç Rakamı

//16. Üç Rakamı

Varkala’daki aşramın programında kendi halimde kalabildiğim daha uzun aralıklar olunca Varkala’yı keşfetmeye başladım. Arada kaçıp denize girdiğim, hatta sahili bırakıp dönemediğim dahi oldu. Önümde yaklaşıküç haftavardı; üç rakamının hayatımın düzeninde rol oynadığı üç hafta. Sonrasında ise ilk defa aşramlardan, Kalyani ve Dhidam’dan uzak kalarak, tek başıma kişisel pratiğimi devam ettireceğim bir döneme girecektim.
Tayland’da beni bekleyen üç yenilik vardı: Aşramda arındığım onca zamanın üstüne kalabalık bir şehir hayatı, yoğun bir masaj terapisi eğitimi ve ağır Muay Thai boks antrenmanları. Bu sürece kendimi fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan hazırlamak için de üç hafta vardı. Bunu en başında, yola çıkmadan önce düşünerek ayarlamıştım. Köklü değişimler ve yoğun dönüşüm süreçleri yaşayacaksam bütün bu süreçlerin arasında durup dinlenmem, yani günlere yayılmış Savasana’lar yapmam gerektiğinin farkındaydım.
I.Bu üç haftada önceki haftalara göre farklıüç eylemvardı günlük hayatımda. Birincisi, bedeni iki saatlik masaj terapisi yapmaya ve Muay Thai eğitimi almaya hazırlamaktı. Kickboksa başlamadan önce olan spor sakatlanmaları vardı; iyileşmek ve kasları güçlendirmek için 14 günlük Ayurveda terapisine başladım. Bu terapiler ve etkileri üzerine ayrıca yazacağım. Fakat başından en temel değişim; yoga asanaları ve koşu yapmaya ara vermek oldu. Doktorun söylediğine göre terapi boyunca kaslar hassas ve gevşek olacağından esneme hareketleriyle veya koşu esnasında farkında olmadan sakatlanabilirdim. Doktor sözü dinleyerek bu süreçte meditasyonda oturuşu desteklemek için sadece pranayama (nefes egzersizleri) ile sessiz yürüyüşler yaptım. Bir de Ayurveda terapisinde yoga asanalarını da yapmayı durdurmamı önerdikleri için aşram programını da daha kısıtlı takip etmeye başladım.
II.İkincisi; aşramdan çıktım. Çünkü tek başıma ve aşramdan uzakta bambaşka bir ülkede yaşarken de bu bakış açısını, bu pratikleri devam ettirip ettiremeyeceğimden emin değildim. Yine “yapabilir miyim?” sorusu vardı. Her ne kadar bu soruya her seferinde “evet, yapabiliyorum” cevabını vermiş olsam da yine bir cevap daha istiyordu benden.
Aşramın yakınında Eco Bohemian Masala adında sessiz sakin bir mekanın 9 kulübesinden birine yerleştim. Burada Dhidam’la emekli yaşlı çiftler gibi kendi halimizde sakin ve huzurlu birkaç gün geçirdikten sonra Dhidam aşram görevine başladı, ben ise içsel hesabıma ilk adımı attım.
Aşrama gitmediğim günler oluyordu; aşramdan kimseyi görmeden, tek başıma kişisel pratikleri yapmaya devam ediyordum. Meditasyon pratiği, tek başıma düzen oturtup sürdürdüğüm bu günlerde benim için anlam ve boyut değiştirdi. Artık su içmek beden için ne demekse, meditasyon da zihin için aynı anlama geliyordu. Gün içinde yaptığım veya yapmadığım her şeyin meditasyon pratiğini ne yönde etkileyeceğinin bilincinde olarak yaşamaya başladım. Bu süreçte farkına vardıklarımdan en önemlisi, bu yaşam şeklini sürdürmek için ne aşramda, ne de aynı farkındalığı olan yoldaşlarla yakın durmak gerektiğiydi.
III.Üçüncüsü, tuttuğum spiritüel günlüğü okudukça yola çıktığımdan beri yaşadıklarımı tekrar gözden geçiriyordum. Bu şekilde Eco Bohemian Masala’da ilk yazıyı yayımladım. Her şey orada başladı ve devamı geldi. Böylece şifa için hizmet yolunda edindiğim görevlere bir diğeri eklendi. Benim için karma yoga olan yazı yayımları, yolumun vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
Bütün bunlar bir gün kulübenin balkonunda otururken, Dhidam’ın kulübenin numarasının3olduğunu görüp nümeroloji* yorumunu yapmasıyla aynı zamanlarda oldu. Nümerolojide 3 rakamı yaratmayı, bir ürün ortaya koymayı temsil ediyordu. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığını bilerek, ondan sonra yaptığım her yolculukta koltuk ve kaldığım her odada kapı numaralarına bir de Dhidam’ın nümeroloji yorumuyla baktım.
*Nümeroloji- Evrenin sayısal bir kurgu içerdiğini, evrendeki hiçbir şeyin rastlantısal olmadığını, her şeyin sayısal bir düzen ile meydana geldiğini varsayan ve sayılarla ilgili çeşitli analitik ve sentetik çalışmalarla, evrendeki ve olaylardaki gizli yasa ve ilkeleri keşfetmeyi amaçlayan bilgiler bütünü.

By | 2016-06-12T19:53:00+00:00 Haziran 12th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link