19. Nefes Oluyorum

//19. Nefes Oluyorum

Fotoğraf: Ayurveda tedavisinin yapıldığı muayenehane, Varkala, Şubat 2016

Ayurveda tedavisi ile duygusal iniş çıkışların had safhaya ulaştığı günlerdeyim. Sadece kendimi gözlemliyorum. Günlük iniş çıkış istatistiğimi çıkaramıyorum ama kurduğum her cümleyi normalde üç kez gözden geçiriyorsam tedavi süresince beş kez içimden tekrar ediyorum önce. Hayatımdaki bütün stresli zamanlar gözümün önünden geçiyor. Sanki şimdiye kadar yaşadığım bütün stresli anların inişi-çıkışı toplanmış ve beni rahat bırakmadan önce son bir kez zorluyorlar. Anlık olmadık bir sözün ağzımdan çıkmasını kontrol etmek hiç bu kadar zor gelmemişti.

Her iniş-çıkış anında konuşmak yerine sessizliğimi koruyup derin nefesler alıp veriyorum. Günler derin nefesler alıp verirken yazı yazarak geçiyor. Aldığım nefeslerin farkında olarak bir gün geçirmek beni dev bir enerji topu haline getiriyor. Yuvarlanıp süzülüyorum tüm gün havada. Soluduğum havanın, içtiğim suyun, yediğim yemeğin, yüzüme vuran güneşin enerjisi oluyorum. Nefes oluyorum; anda kalıyorum.

Bedende somut hale gelen ve farkında olmadığımız nice güçler var; misal konuşmak. Nam-ı diğer kelamın gücü. Kelamın gücünün benim ve başkalarının yoluna nasıl yansıyacağının farkında olmak odağım oluyor bu tedavi boyunca. Saflığı, sağlıklı ve basit yaşamayı niyet edindiğim bu yolda ağacın dalını incitecek bir söze yer bırakmıyorum. Oturduğum rahat koltukta dilimden dökülen her yorumun önünde bir filtre var. Filtreden geçen kelimeler ses olup yükseliyor.

Tabii ki bu süreçte yolumu bulduran meditasyon oluyor. Bütün bu zihni irade altına alma süreci ile nefes oluyorum; anda kalıyorum. Çünkü Gurukula sisteminde öğrendiğim ilk kural:“Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol.”

By | 2016-08-07T10:46:00+00:00 Ağustos 7th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Toggle Sliding Bar Area

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link