20. No Problem

//20. No Problem

Fotoğraf: Varkala, Şubat 2016

Tayland’a gidişime sayılı nefes kalmışken bir sabah, güneşi göreli yarım saat olmuşken, yamaç boyunca dizili onlarca dükkandan yükselen tütsü kokularını soluya soluya daha ıssız bir koya doğru yürüdüm. Sadece dalga sesinin olduğu o koyda, sıcak esintinin baskınlığını cennete çeviren geniş bir şemsiye gölgesinin altına oturdum. Orayı bir tesis de kullandığı için yerleşmeden önce görevlilerden birine sordum; “No problem” dedi. Çünkü Varkala insanının yaşam felsefesi”no problem”.

Hazırım artık Tayland’a gitmeye. Yani zihinsel olarak hazırım. Fakat hazırlık aşaması da uzun sürdü. Çünkü bağları bırakarak çıktığım yolda aynı yolun yolcuları Dhidam ve Kalyani ile aile bağları oluştu aramızda. Sonra aileye Zory de eklendi. Zory, aşramda eğitimden arkadaşımız. Bir gün Varkala’da yolda karşılaştık; kısa bir süre sonra da oda arkadaşı olduk. Her şey bir anda, hiç de hesapta yokken, en güzel haliyle, hepimizin hayrına gelişti. Biz böyle dört kadın, Pedro Almodóvar’ınDönüşfilmindeki karakterlerin dayanışması oluverdik orada. O bağlar hiç bırakmak istemeyeceğim bir hal aldı.

“Şimdi nasıl bırakıp gideceğim?” sorusunu özellikle oradaki son haftamda hiç cevaplayamaz olmuştum. Yapılacak şey belliydi aslında: “Duruma adapte ol”. Fakat bunu reddeden bünyeye kabul ettirmeye çalışmak “sorun” yarattı.

Buradaki sorun, benim sorunum değil. Ortada bir sorun var ve ben sadece onu gözlemliyorum. Bu bakış açısı, adapte olmanın ilk ve en önemli adımı… İkinci olarak, bir konuyu “sorun” olarak algılamak… Algının “sorun” yerine “durum” olarak evrilmesi, konuya yaklaşımı da değiştiriyor. “Sorunu çözmek” yerine “durumu değerlendirmek” çok daha huzurlu bir söylem. Son olarak da muhakeme yapmak geliyor. Bu adaptasyona bünyenin neden karşı çıktığını, bu durumun nereden geldiğini sorgulayacak içsel gözlem… Çünkü buradakiattachment/detachmentkonusu, SQL sunucusuna veritabanıattach/detachetme işlemini yapar gibi teknik bir kafayla hallolmuyor.

Yoga, hayatımda böyle durumları yönetmeyi öğretiyor. Öğrendiğim şu ki iyi bir lider, yoga ile sorunlarını da yönetebilir. Üstelik çırpınmadan, sakince… Varkala’daki aşramda bir gün derste Sivananda Yoga’nın 5 temel prensibinin ilki olan doğru egzersiz üzerine konuşurkenSwami ji
“Doğru egzersiz; minimum hareket ile maksimum yarar sağlar”

demişti. Yani yırtınmadan…

Böyle oluştu aramızdakibağımsız bağlar; bırakarak. Herkes usulca kendi halinde hareketini yapıyordu. Buna devam ettikçe fiziksel mesafenin ötesinde, aşkın bir yol bulduk hepimiz aramızda… Yani öylece, kendiliğinden…

***

Gitmeden önce en sevdiğim meyvelerden koca bir tabak, fıstık ezmesi ve muz cipsi ile Satvik parti yaptık. Günün karma yogasını da Zory’nin saçlarını keserek yaptım.En son taksinin arka camından parıl parıl gözlerini gördüm hepsinin ve yeni evim olacağını henüz bilmediğim Tayland’a gitmek üzere havaalanına yol aldım.

No problem.

By | 2016-08-07T10:47:00+00:00 Ağustos 7th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Toggle Sliding Bar Area

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link