#6 Kobra Pozu

Kobra – Bhujangasana 

Sanskrit ismi: Bhujanga- Kobra, asana-duruş

Hazırlık pozları: Makarasana- Timsah pozu: Karın üstü uzan, elleri üst üste koyarak başının altında yastık yap ve başını bir yana çevir. Topuklar yanlara düşsün ve ayak baş parmakları birbirine değsin.

Yöntem: Göğüs kafesinin öne çıkarak yukarı doğru uzaması, bununla birlikte başın da yukarı ve arkaya doğru gitmesi bir kobrayı andırır. Poza girerken, bir yılanın yavaşça başını yükseltmesini göz önünde canlandırarak, omur omur yavaşça yükselip arkaya doğru bükülmek gerekir.  1-Omuzlar rahat, dirsekler bedene yakın ve yukarı doğru, alın yerde, gözler kapalı. 2-Tüm beden rahat olsun özellikle bel bölgesi. 3-Nefes alarak yavaşça başı kaldır ve yukarı doğru bak, böylece çene ileriyi göstersin. Ardından boyun, omuzlar da kalksın. Önce sırt kaslarını kollanarak sonrasında da kolların gücüyle göğüs kafesini ileri ve yukarı doğru kaldır, aynı zamanda geriye doğru bükül. Duruşun son halinde kasıklar hala yerde olmalı, göbek ise yerden ancak üç santim kadar kalkmış olacak. Eğer göbek çok yukarıda olursa esneme sırtta değil belde olacaktır. Dirseğin düz olması sırtın esnekliğine bağlı. Bu son pozda dur. Duruştan göbek, karın, göğüs kafesi, omuzlar ve en son alın yere gelecek şekilde yavaşça nefes vererek çık.

Yararları: Bu duruşta omurganın üst kısmının esnemesi sağlanır. Bununla birlikte sırt kaslar güçlenir, iç organlara masaj yapılır, özellikle karaciğer ve böbreklere.

Odak noktası: Nefes ve nefesin hareketle bütünleşmesinde, poza girdikten sonra ise karın ve bel bölgesinde olmalı.

By | 2017-08-22T09:04:53+00:00 Ağustos 22nd, 2017|12 Temel Poz, Asana Ansiklopedisi, Geri Bükülmeler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link