Çoğu Yoga serisini sonlandıran burgu, önceki pozların kalıntılarından arındırır, omurga ve göğüs kafesine ferahlık getirir.

Sanskrit ismi: Bu duruş, adını olağan üstü bir yogi olan Matsyendra’dan alır.

Yöntem:  1- Dizlerinin üzerinde dik otur. 2- Ağırlığı sağ kalçaya ver ve sağına otur. 3-Sol ayağı yere basacak şekilde sağ dizin dışına yerleştir. 4- Sol eli sırta yakın olacak şekilde arkaya yerleştir, sağ eli yukarı kaldır. 5- Sağ eli sol dizin soluna yerleştir ve sol ayak bileğini tutmaya çalış. 6- Başını sola çevir ve sol omuzun üstünden arkaya doğru bak. Aynı tekniği diğer tarafa uygula. Matsyendrasana, önce sola sonra sağa yapılmalıdır. Son pozda durma süresi 30 saniyeyle başlar ve yavaş yavaş arttırılarak 2 ila 3 dakikaya çıkarılır.

Yararları: Omurganın gerçekten esneklik kazanması için, sadece öne ve arkaya esnemesi yetmez, aynı zamanda kendi ekseni etrafında da esneklik kazanması gerekir. Burgunun amacı buna yöneliktir. Bu duruş, aynı zamanda omurga etrafındaki sinir ve bağ dokusunun  güçlenmesini sağlar ve sindirim sistemini düzenler.

Odak noktası: Duruşta omurganın dikliğini korumak önemli. Nefes sakin ve düzenli olmalı, nefes verişlerde burgu biraz daha derinleştirilmeli.

Kimler yapmamalı: Ülser, fıtığı olan kişiler ve hamile kadınlar(özellikle ilk 2 veya 3 aydan sonra)

By | 2017-08-22T09:24:03+00:00 August 22nd, 2017|12 Temel Poz, Asana Ansiklopedisi|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link