Asana: Yogik Duruşlara Genel Bakış

/, Uncategorized/Asana: Yogik Duruşlara Genel Bakış

Sanskrit bir terim olan asana, ‘sabit ve rahat duruş’ anlamına gelir. Genellikle asanaların fiziksel egzersizler olduğuna inanılır ve bu elbette doğrudur; vücudumuzda derin etkilere sahiptirler, ama bu tanım asanaların tam hakkını veremez. Her birey üç katmandan oluşur; vücut, zihin ve farkındalık. Asanalar tüm katmanları etkilemeyi, şekillendirmeyi ve ahenkli bir bütüne birleştirmeyi amaçlar. Bu nedenle asanalar egzersiz olarak değil de, varlık halleri olarak kabul edilebilir.
Asanaların doğru uygulanması kişinin tüm varlığına ihtiyaç duyar; kendinin fiziksel duruş ve harekete, nefese, gevşemeye vb göreceli farkındalığını gerektirir. Asanalar sadece fiziksel egzersiz olsalardı, onları uygularken iş, kahvaltı veya diğer konular hakkında düşünmekte pek sorun olmazdı, ama durum bu değil. Asanaların uygulanması için kişinin varlığının varlığının olabildiğince tam katılımı gereklidir.

ZİHNİN VE VÜCUDUN SAĞLIĞI

Sağlıksız biz vücut veya zihinle hayatta aktif olmamız mümkün olmaz. Bu durum hem oyun hem iş hem manevi arayış için geçerlidir. Hayata katılmak için en temel gereklilik olabilecek en sağlıklı vücut ve zihne sahip olmaktır. Eski yogiler bunu uzun zaman önce fark etmiş ve asana sistemini geliştirmişler. Bu asanalar, bu öncü kaşifler tarafından detaylıca sınanmış ve aktarılmış, zaman içinde ve kişisel uygulama aracılığıyla evrim geçirmiş, böylece zamanın sınanmasından başarıyla geçmiştir. Bu nedenle asanalar çok eskiden olduğu kadar günümüzde de geçerli ve yararlıdır.
Modern fiziksel sistemlerin çoğu sadece birkaç yıllık bir geçmişe sahiptir ve kısıtlı bir deneyim üstüne kuruludur. Bu nedenle nadiren uzun solukludurlar ve genellikle eksikliklerini kapatmak ve örtmek amacıyla sürekli değişime uğrarlar. Öte yandan, asanalar, fiziksel ve zihinsel sağlığa ulaşmak için kullanılan bir sistem olarak kapsamlıca sınanmış ve geliştirilmiştir.
Asanaların ana amacı daha yüksek ve kapsamlı farkındalığa ulaşmamız ve böylece varoluşla ilişkimizi anlamaya başlamaktır. Hastalıklar, ağrılar, sızılar ve zihinsel sorunlarla yüzleştiğimiz sürece yüksek farkındalığa ulaşmayı aklımıza bile getiremeyiz. Bu nedenle, asanalar öncelikle bu durum ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmayı hedeflerler. Asanalar eklemleri yumuşatıp açar, kasları esnetip güçlendirir, dolaşımı arttırarak vücudun çeşitli yerlerindeki birikintiler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Ayrıca sinir sistemini dengeler ve nazik masajlar uygulayarak kalp, ciğerler, iç organlar, bezler ve diğer yerlere daha verimli kan gönderir, daha iyi çalışmalarını sağlarlar.
Zihin ve vücut tamamen ayrı varlıklar değil, insan organizmasını oluşturan iki parçadırlar. Zihin yönetici yazılım, vücut ise uygulayıcı donanımdır. Yakın ve karşılıklı bir ilişkileri vardır. Vücudun sağlığındaki genel bir artış zihinde de olumlu sonuçlar doğurur.
Zihinsel sorunlar ve gerginliğin, ve sağlıksız bir vücudun, insanlığı etkileyen çoğu hastalığın temelinde yattığını söyleyebiliriz. Vücudun kayda değer öz-terapi yetisi vardır. Bakteri oluşumunu engelleyen antikorlar (ve benzeri yöntemler) sayesinde hastalıkları önleyecek büyük güçleri vardır. Sağlıksız bir vücut ve gergin bir zihin bu güçlerini yavaş yavaş kaybeder, vücudu hastalığa karşı savunmasız bırakır. Asanalar vücudu ve zihni mümkün olan en iyi hale getirerek vücudun hastalığa karşı koymasına yardımcı olur. Toksinlerle dolu bir vücutta mikrop üremesi ve hastalığın gelişmesi çok daha kolaydır. Asanalar (ve yardımcı yöntemler) vücudu arındırır. Bazı hastalıklar iç organların doğru veya tam işlememesinden kaynaklanır; diyabet, kalp krizi, yüksek veya düşük tansiyon gibi. Asanalar, gerek sinirsel iletişimi geliştirerek, gerek kan dolaşımını arttırarak, gerek fiziksel masajlar yaparak iç organların sağlığını ve birbirleriyle iletişimini geliştirir, böylece bu hastalıkların önüne geçerler.
Asanalar, aynı nedenlerle, sadece hastalığı önlemede değil, hastalıkların giderilmesinde de etkilidir.
 

By | 2017-09-22T13:09:30+00:00 Eylül 22nd, 2017|KGK 2/12, Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link