Ders Tanımları2018-12-01T08:16:59+00:00

DERS TANIMLARI

her seviyeye uygun

RESTORATİF YOGA

Her seviyeye uygun olan Restoratif Yoga dersleri tam ve derin dinlenme ve yenilenme hedefler. Restoratif Yoga derslerinde yastık, minder, kum torbası, kemer gibi çeşitli destek elemanları kullanarak vücudu tehdit etmeyen pozlara girilir ve her birinde 5-7 dk durulur. Bu yaklaşım biçimi vücudun güç veya esneklik limitlerini aşmayı hedeflemez, aksine bu limitlerden uzak durur. Hedeflenen, vücudun tam bir güven hissi içinde gevşemesi, açılması ve kendini iyileştirebilmesine alan açmaktır. Uzamış, hafiflemiş ve yenilenmiş olarak çıkacağınız bu derslerle vücudunuza şifa getirin.

her seviyeye uygun

RESTORATİF HAMAK YOGASI

her seviyeye uygun     klasik yoga

YOGA 1

Klasik Hatha Yoga’nın her seviyeye uygun ve başlangıç seviyesidir. Şivananda ekolünde uygulanır. Yoga 1 dersleri kısa bir gevşemeyle başlar, kısa bir eklem yogası ile vücut açıldıktan sonra temel nefes egzersizleri yapılır. Güneşe Selam egzersizi ile ısınma yapıldıktan sonra omuz duruşu veya kobra gibi temel yoga pozları uygulanır. Temel pozlar Hatha Yoga geleneğine uygun olarak en az 1-3 dakika yavaş ve derin nefeslerle sabit tutulur. Sabit poz ve derin nefesin sakin bir zihinle birleşmesi eşsiz bir deneyim ortaya çıkartır. Düzenli pratiğiniz olmaya uygun olduğu kadar ilk dersiniz olmaya da uygun olan bu dersler, klasik yoganın zamansız öğretisine uzanan yolda ilk adımlarınızı oluşturacak.

her seviyeye uygun     farkındalık & meditasyon     klasik yoga

YOGA NİDRA

Hiç deneyimlemediğiniz kadar derin bir gevşemeye ve bilinçaltınızda yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Bilinçaltını yönetmenin en uygulamalı ve sistemli yaklaşımlarından Yoga Nidra, tümüyle içsel bir uygulamadır. Rahat bir pozda sırt üstü yatılır ve rehberin yönergeleri takip edilir. Uyku ile uyanıklık arasındaki eşikte, derin bir gevşeme ve yüksek bir bilinç aynı anda ortaya çıkartılır. Doğru uygulandığında bilinçaltının bilinçli bir şekilde yönetilmesini sağlayan Yoga Nidra, köklü kararlar vermeye, alışkanlıkları değiştirmeye veya içsel yüzleşmelere alan açar. Zihninin yöneticisi olmak isteyen herkese hitap eden bu ders ile eşine az rastlanır bir deneyim yaşayın.

her seviyeye uygun     farkındalık & meditasyon

DİNAMİK MEDİTASYON

Gevşeme, hareket, dans, nefes, farkındalık ve meditasyonu bir arada bulabileceğiniz, her seviyeye uygun bir deneyimdir. Ders dört kısma ayrılır. İlk kısımda ritmik hareketler, çalkalanmalar ve sallanmalarla tüm vücut deneyimlenir ve gevşetilir. İkinci kısımda tamamen içten geldiği gibi hareket ve dans edilir. Üçüncü kısımda ayakta veya oturarak hareketsiz kalınır, olan bitene tarafsız tanıklık edilir. Dördüncü kısımda ise serbestçe yere uzanılır ve tamamen teslim olunur. Toplam 60 dakika süren bu somatik uygulama sonucunda rahatlamış, hafiflemiş, özgürleşmiş, berraklaşmış ve dinleşmiş hissedeceksiniz.

orta seviye     klasik yoga

YOGA 2

Klasik Hatha Yoga’nın standart ve orta seviyesidir. Şivananda ekolünde uygulanır. Kısa bir gevşemeyle başlayan Yoga 2 dersleri, temel yogik nefes egzersizleriyle (kapalabhati & anuloma viloma) açılır. Güneşe Selam ile ısınma yapıldıktan sonra temel pozlar ve başduruşu veya karga gibi orta seviye pozlar uygulanır. Pozlar Hatha Yoga geleneğince 3-5 dakika yavaş ve derin nefeslerle sabit tutulur. İster teslimiyet gerektirsin, ister cesaret, uygulanan pozlarda sabitlik, derin nefes ve zihinsel dinginlik birleştiğinde klasik yoganın çağlar boyu araştırdığı derin içsel farkındalık, huzur ve idrak deneyimlenmeye başlar. Bulabileceğiniz en standart ve dengeli derslerden biri olan Yoga 2 dersleri, çoğu öğrencimizin düzenli kişisel pratiğidir.
orta seviye

HAMAK YOGASI

Sark, sallan, asıl ve takla at! Tavandan sarkan hamakların desteğiyle yapılan bu sıradışı yoga dersi her seviyeye uygundur. Hamaklar sayesinde klasik yogada ulaşması yıllar süren pozlara hızla ve güvenle girilebilir. Her an hareketli olan hamakta sabit ve dengede durmak için vücudun en derin ve küçük kasları dahil tüm kasları kullanılır. Böylece güç, esneklik ve denge beraber gelişir. Hamağın hareketli ve eğlenceli doğasını kullanarak içinizdeki maymunu dışarı çıkarmak için gelin, beraber sallanalım.

orta seviye

IYENGAR YOGA

Batı’ya yogayı tanıtan ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan birkaç gurudan biri olan BKS Iyengar aynı zamanda günümüzde kullandığımız birçok yardımcı yoga malzemesinin mucididir. Iyengar Yoga hizza odaklı, “aksiyonda meditasyon” ilkesini benimseyen Hatha Yogadır. Iyengar Yoga’da stüdyodaki her öğrenci tek tek gözlemlenir ve gereken durumlarda kişiye özgü iyileştirmeler yapılır. Asanalar, kemer, blok, battaniye, sandalye, duvar gibi yardımcı malzemeler yardımıyla her öğrencinin vücut yapısına uygun olarak yapılır. Ek malzeme kullanımı, pozlarda daha uzun kalma ve pozların aksiyonlarını anlamak için çok yardımcıdır.  Iyengar Yoga’da hedef öğrencinin günlük kendi yoga pratiğini oturtmasına yardımcı olmak, kişisel pratiğini daha iyileştirmek için yol göstermektir, ancak, şehir hayatında evde günlük pratiği oturtmak çok da kolay olmadığı için haftada en az bir Iyengar Yoga dersine girmek bile yoga asana pratiğine faydalı olacaktır.

orta seviye

ACRO YOGA

Acro Yoga, basitçe iki veya daha fazla kişinin birbirlerini dengelemesi ve “uçurması” temelli, dışa dönük, oyunsu bir uygulamadır ve temel mobiliteye sahip herkese uygundur. Partnerinizle iletişim kurmayı öğrendikçe ve özgüven kazandıkça “yapamam!”lar “yapabilir miyim acaba”ya ve son olarak “yapabilirim”e dönüşür. Yoga, cimnastik ve terapinin bir karışımı olan, Yoga’nın sosyal formu diyebileceğimiz Acro Yoga, insanlar arası iletişimi geliştirmekte de çok başarılıdır. Teslimiyet, cesaret ve eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz dersler güç, esneklik ve kinetik farkındalığı geliştirir, özgüven ve odaklanma sayesinde meditasyonun temellerini sağlamlaştırır. Bu derslere katılmak için iki kişi olmanız gerekmez ve beklenmez. Ders sırasında bazen ikili bazen üçlü gruplar kurulur ve düzenli eş değiştirilir.

orta seviye     farkındalık & meditasyon     klasik yoga

PRANAYAMA (NEFES) & MEDİTASYON

Orta seviyeye uygun Pranayama & Meditasyon derslerimizde yarım saat nefes ve enerji pratikleri, yarım saat rehberli meditasyon yapılır. Yoga’ya göre vücut ve zihin birer araçtır. Bu araçların işleyişlerini, limitlerini ve amaçlarını tanımak hayatı daha akıcı ve manalı yapar. Bu dersin amacı teknikleri öğrenmek değil, uygulamaktır. Bu nedenle sadece Hara Yoga’dan “Yoga’ya Başlangıç Kursu” almış olanlar katılabilir. Bunun dışında katılım yapmak için lütfen öğretmenle iletişime geçin. Derslerde kullanılan teknikler: Kapalabhati (Ateş Nefesi), Anuloma Viloma (Denge Nefesi), Brahmari (Arı Nefesi) ve Ujjayi (Muzaffer Nefes) gibi nefes teknikleri ile klasik yogik meditasyon teknikleri uygulanır. Zaman zaman Tratak (muma bakış), Antar Mauna (İçsel Sessizlik), Nada Yoga (Ses meditasyonu) gibi farkındalık teknikler de kullanılabilir. 

ileri seviye     klasik yoga

YOGA 3

Deneyimli öğrenciler ve öğretmenlere uygun Yoga 3 derslerinde bir yandan güç, denge ve esnekliğin sınırları araştırılırken, bir yandan doğru tavır ve bilincin oturtulması hedeflenir. Şivananda ekolünde uygulanan derste hem akış hem sabitlik bulunur. Merkez kuvvetinin tanınması ve pozların birbirine bağlanmasıyla kesintisiz bir pratiğe ulaşılması hedeflenir. Yoga 3 dersleri her hafta farklı bir yaklaşıma sahip olabilir; bir hafta el duruşlarına odaklanan güçlü bir derse girebilir, sonraki hafta pozların 5-7 dakika tutulduğu meditatif bir yaklaşımdan geçebilirsiniz.

ileri seviye     farkındalık & meditasyon     klasik yoga

UZUN MEDİTASYON

Deneyimli meditasyon öğrencileri için 60 dakikalık rehberli yogik meditasyon dersleri düzenli kişisel pratiğin oluşmasına ve sürdürülmesine yardım olurken, grup enerjisi sayesinde besleyici ve destekleyici bir deneyim sunar. Sırasıyla vücut sabitliği, nefes farkındalığı, algı yönetimi, zihinsel odaklanma, tanıklık ve sorgulama adımlarından, yani yogik meditasyonun klasik adımlarından geçen derslerin her biri aynı iskelete sahip olmakla birlikte yaklaşım farklarına sahiptir. Meditasyonu gündelik bir ihtiyaç olarak gören herkese yararlı olacak bu derslerle iç dünyanızı keşfe çıkın.

felsefe     farkındalık & meditasyon

SATSANG

Satsang, 30 dakika rehberli meditasyon sonrası yapılan 60 dakikalık sohbetlerdir. Sat Hakikat, Sanga ise topluluk demektir. Böylece Satsang Hakikat için toplanma demektir. Burada bahsedilen Hakikat, değişmez ve koşulsuz olana işaret eder; hangi coğrafya, kültür, din vb koşulunda olursa olsun geçerli olan ve bunların ötesinde varlığını sürdüren şeye Hakikat denir. İster müslüman olsun ister ateist, ister biliminsanı olsun ister yogi, ister siyah olsun ister beyaz, herkes için geçerli ve değişmez olan şeye Hakikat denir. Bu sohbetlerde çeşitli kültür, felsefe ve geleneklerden ilham ve paylaşımlarla, ama en önemlisi kendi deneyimlerimizden kaynakla Hakikat’ten bahsedeceğiz.
felsefe     farkındalık & meditasyon

KİRTAN (MEŞK)

Adanma yolu uygulamalarından biri olan Kirtan (meşk), Hint, Ortadoğu ve Batı kültürlerinden ilahileri barındırır.  Kirtanlar bazen sadece bir araya gelme vesilesidir. Bazen müziği veya ritmi iyi gelirken, bazen şiirselliği ilham verir. Asıl amacı ise insanın zihnini dinginleştirmek ve evrendeki konumuna ışık tutmak ve böylece kalbiyle tanışmasını sağlamaktır. Kirtan hem bir nefes çalışmasıdır hem bir müzik performansı. Hem bir şiir okumadır hem bir ibadet. Hem bir felsefedir hem bir eğlence. Nihayetinde ortaya çıkan sevgi ise hem yoldur hem varılan nokta.

SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİKLERİMİZ VAR!

yaklaşan etkinlikler | ilhamlı makaleler | promosyonlar

Yaklaşan Etkinlikler

  1. Fethiye: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

    Şubat 1 @ 6:00 am - Mayıs 3 @ 6:00 pm
  2. İstanbul: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

    Şubat 8 @ 6:00 am - Mayıs 11 @ 6:00 pm
  3. Herkese Yoga Günü | Yoga Open House Day

    Mart 8 @ 10:30 am - 5:00 pm