Ben Kimim, Nerdeyim?

/, om page/Ben Kimim, Nerdeyim?

Ekimden bu yana bana ev olan Sivananda Ashram Yoga Farm’da deneyimlediklerimi yazıya dökmeye devam ediyorum. İlkinde Karma ile açmıştık kapıyı. Fakat Karma neydi ki? Karma, düşündüğümüz her şey ya da yaptığımız her eylemin sonuçlarının, bizi bu yaşamımızda ya da sonraki yaşamımızda etkileyeceğini söyleyen bir yasa. Bu yasadan hareketle yaşadığımız her şeyi mıknatıs gibi hayatımıza çekiyoruz. Buraya gelişim çok duru bir zihinle verdiğim bir kararla oldu. Beni buraya getiren nedenler ise sadece beni buraya yönlendirmek için varlardı sanki. Bunu şimdilerde fark ediyorum. Çünkü kararımı verdikten ve yola çıktıktan sonra yok oldular. Ve şimdi buradayım, sadece ben…
Çıkış noktası hep ‘Ben Kimim?’ sorusu olmuştur. Bu soruya cevap bulmak için yollara düşersiniz, kapılar çalarsınız, gözünüze bakıp sizi anlayacak, yol gösterecek rehberler ararsınız…. Aslında ararken görmezsiniz, cevap her şeyden daha yakındadır, sizde! Bu bilgiye, öğretinin rehberliğine, doğanın harmonisine rağmen defalarca sordum bu soruyu tekrar tekrar; ‘Ben ne yapıyorum burada? Kimim ben?’.
Eğitmenlik Eğitimi (TTC)’nden sonra burada personel olarak hizmet edecek olmak çok heyecan vericiydi. Kademe atlamış olmak, öğrencilikten öğretmenliğe terfi (tabi ki hiçbir zaman öğrenciliği bırakmak yok bu yolda, bu yol zaten öğrenmenin yolu)… Huzur vereceğini düşündüğünüz bir habitatta yaşıyor olmak, ağaçlar, börtü böcek… Realite öyle değil.

Çıkış noktası hep ‘Ben Kimim?’ sorusu olmuştur. Bu soruya cevap bulmak için yollara düşersiniz, kapılar çalarsınız, gözünüze bakıp sizi anlayacak, yol gösterecek rehberler ararsınız…. Aslında ararken görmezsiniz, cevap her şeyden daha yakındadır, sizde! Bu bilgiye, öğretinin rehberliğine, doğanın harmonisine rağmen defalarca sordum aynı soruyu tekrar tekrar; ‘Ben ne yapıyorum burada? Kimim ben?’.

Ben Ne Yapıyorum Burada? Kimim Ben?

sivananda_ashram

Sivananda Aşram Yoga Farm

Yoga yüzleşmenin ikinci adı zaten. Gözünüzü kapattığınız an, meditasyon başlıyor, tamamen yalnızsınız, kendinizle yüzleşiyorsunuz. Ve ashramlar da yüzleşmenin adresi… Buraya gelirken böyle olacağını bilmiyordum elbet. Biraz biliyordum ama sanıyordum ki benim yöneticimde bir problem var ya da sabah saatlerinde metrobüste karşılaştığım insanlar çok agresif ya da aha kesinlikle amcamın kızının benle bir derdi var… Ashrama gelince insanlarla problem yaşamayacağım sanıyordum. Problem de yaşamıyorum zira, metrobüsteki amcayla da yaşamıyordum ama beni rahatsız eden şeyler olmuştu, içseldi. Şimdi farklı mı? İnsanlar şekil değiştirir, olaylar farklılaşır ancak hisler baki. Ne zamana kadar? Fark edene kadar!

durga-tapinagi

Durga Tapınağı

sivananda-asram-gun-batimi

Sivananda Aşram Gün Batımı

Sivananda-asram-yoga-farm

Sivananda Aşram Yoga Farm

yuba-nehri

Yuba Nehri

yuba-nehri

Yuba Nehri

karma-yogiler

Karma Yogiler

Özetle günler kolay geçmiyor burada, ama aynı zamanda da her gün gelişim göstermek, kendini deneyimlemek… Muazzam!
Yazmaya devam edeceğim. Çünkü arayış başladığında, süreç hızlanıyor ve akla aykırı şeyler oluverebiliyor. Yazacak çok şey var. Hala buradayım, 3. ayımı doldururken dökülüyor kelimeler kaleme (?) (klavyeye).

Gonca Gauri’nin seyahat ve yogayla ilgili diğer yazıları için www.journalofayogini.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

By | 2018-03-21T06:45:03+00:00 Şubat 26th, 2017|Günceler, om page|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link