Dhauti & Tratak: Ağız, Baş ve Göz Sağlığı

//Dhauti & Tratak: Ağız, Baş ve Göz Sağlığı

Shatkarma (altı arınma tekniği) grubuna dahil olan Dhauti, üst sindirim yolu temizliği için kullanılan basit tekniklerden oluşur. Bu pratikler danta dhauti (diş ve diş eti temizliği), jihva dhauti (dil temizliği), kapal dhauti (başın tepesinin temizliği), karna dhauti (kulak temizliği) ve chakshu dhauti (göz yıkaması) içerir.
Bu pratikler, Jala Neti için de geçerli olduğu gibi, direkt veya dolaylı olarak ana duyularla ilgilidir; işitme, koku alma, tat alma ve görme. Çevremizi en verimli şekilde algılamamızı sağladıklarından önemlidirler. Unutmayın ki, duyularımız, duyu organlarımızın sağlığına bağlıdır. Bu nedenle, şimdi açıklayacağımız pratikler, ne kadar basit ve önemsiz görünseler de, dışsal dünyayla iletişim kurmamız konusunda değerli yardımcılardır.
Yogiler duyu organlarını en verimli halde tutmanın önemini fark etmişlerdi. Bu durum, Hatha Yoga’nın geleneksel yazıtlarından Hatha Yoga Pradipika’da şöyle sunulur: “Dişlerin, ağzın, dilin, kulakların ve burun boşluğunun temizlenmesi yoga öğrencisinin ilk adımıdır ve her gün atlanmadan uygulanmalıdır.” 

DANTA DHAUTİ

Sanskritte danta diş demektir. Danta dhauti ise diş temizliği anlamına gelir. Bu çatı altına diş eti temizliği de girer. Pek çok eski kültürde çeşitli şifalı ağaçların dalları veya kökleri diş fırçası olarak kullanılırdı. Dalın veya kökün ucu çiğnenerek liflerine ayrılır, ardından dişler fırçalanır, kullanıldıktan sonra atılırdı. Bu antik kullan-at fırçalar, bakteri birikmesine açık olan diş fırçalarından daha hijyenikti. Bu yöntem şimdi mümkün olmadığından iyi bir diş fırçasını sıklıkla ve yeterince temizleyerek kullanabiliriz.
Diş fırçalarken ortaya çıkan temizliğin çoğu fiziksel sürtünmeden de olsa, diş macununun da yararı vardır. Günümüzde tadı hoş olmayan, ağızda sentetik tat bırakan, dişler aracılığıyla beynimize ve sinir sistemimize işleyip kalıntılar bırakan diş macunları mevcut. ‘Ne kadar köpürürse o kadar iyi’ düşüncesinden en kısa zamanda kurtulmalı, kendimizi eğitmeli ve geliştirmeliyiz. Diş macununun en önemli etkilerinden biri diş etlerine kan çekmesi olmalıdır. Çok eskiden beri ağız sağlığı için kullanılan kömür ve bazı baharatlar, bu hissi açıkça verir. Kan dolaşımı her zaman sağlıkta gelişim demektir.
Diş ve diş eti sağlığının önemli

By | 2017-09-22T13:13:00+00:00 Eylül 22nd, 2017|KGK 2/12|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link