///Doğru Beslenme – Satvik

Yogik beslenme, ‘lakto-vejetaryen’ beslenmeye yakındır; kolaylıkla sindirilen ve sağlık getiren saf, basit, doğal ve besleyici yiyeceklerden oluşur. Basit yemekler sindirime ve emilime destek olur. Beslenme gereklilikleri 5 bölüme ayrılır: Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller. Beslenme konusunda belli bir bilgi yararlıdır. Doğadan, ilk elden gelen, verimli, doğal ve katıksız, toprakta yetişmiş yiyecekler, beslenme gerekliliklerimizi karşılamamıza yardım eder. İşlenmiş, aşırı pişirilmiş, bir gün önceden kalmış, buzdolabında bekletilmiş vb yiyecekler besin değerlerini kaybeder.

Besin Zinciri

Doğada ‘besin zinciri’ denilen bir döngü vardır. Güneş, besin zincirinin enerji kaynağıdır. Bitkiler, bu enerjiyi besine dönüştürür ve zincirin tepesindedirler; hepçil ve otçul hayvanlar tarafından yenir, onlar da etçil hayvanlar tarafından yenir.
Bu zincirin tepesinde bulunan bitkiler, enerjiyi ilk elden alır ve en ‘yaşam destekleyici’ besini oluştururlar. Hayvan eti ‘ikinci el’ enerjiye sahiptir. Tüm doğal besinler, örneğin meyveler, sebzeler, tohumlar, tahıllar ve kuruyemişler, temel besin öğelerinden çeşitli oranlarda barındırırlar. Protein kaynağı olarak tohumlar, etten çok daha kolay emilir ve daha değerlidir.

Yeterli protein alımı

Pek çok kişi yeterli protein almadıkları konusunda kaygılanır, ama diğer faktörleri görmezden gelirler. Proteinin kalitesi, en az miktarı kadar önemlidir. Süt ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar gerekli proteini sağlarlar. Devlet kurumları ve şirketler tarafından modern çağda sıkça önerilen yüksek proteinli beslenmenin geçersizliği bilimsel açıdan çok kez kanıtlanmıştır. Bu beslenme yöntemi, genelde yiyeceğe haz objesi olarak bakan bir yaşam tarzının ürünüdür. Sağlıklı bir tutum ise “yemek için yaşama, yaşamak için ye” söylemini temel alır. Beslenmenin bir sağlığı koruma ve bizi yaşam enerjisi, yani Prana’yla doldurma amacı taşıdığı anlaşılmalıdır. Bu yüzden, bir yoga öğrencisi için en iyi beslenme yöntemi, doğal, basit ve taze yiyeceklerden oluşur.

Uyarıcı besinler

Aslında, Yogik beslenme, bundan da seçicidir. Yogiler yiyeceğin daha soyut etkileriyle de ilgili olduklarından, zihni uyarıcı veya kirli etkileri olan yiyecek ve içecekleri tercih etmezler. Yoga yolunda yürümekte kararlı biri et, balık, tavuk, yumurta, soğan, sarımsak, acı baharatlar, çay, kahve, alkol ve uyuşturucudan uzak durmalıdır.

Yumuşak Geçiş

Beslenmenin değişimi yumuşak olmalıdır. Meyve, sebze, baklagil ve kuruyemişleri yavaş yavaş arttırın. İstenmeyen ürünler kendiliğinden düşecektir ve sonunda tamamen bırakabilirsiniz. Yogik beslenme iyi bir sağlık, keskin bir zeka ve huzurlu bir zihin getirir.

By |2018-08-24T09:49:22+00:00Eylül 20th, 2017|Yeni Başlayanlar|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Başlangıç Kursu (Hafta İçi)

  Eylül 17 @ 8:00 pm - Kasım 5 @ 9:30 pm
 2. Hamak Yogası Uzmanlık Programı / Hamsa ile

  Eylül 22 @ 9:00 am - Eylül 23 @ 6:00 pm
 3. 10h Kids Yoga Teacher Training Course / with Gayatri

  Eylül 22 @ 12:00 pm - Eylül 23 @ 6:00 pm
 4. Başlangıç Kursu (Hafta Sonu)

  Eylül 22 @ 12:00 pm - Kasım 10 @ 1:30 pm
 5. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Eylül 29 @ 8:00 am - Eylül 30 @ 5:00 pm
 6. Goranga Yoga ile Kirtan Yoga

  Eylül 29 @ 2:00 pm - 5:00 pm
 7. Başlangıç Kursu (Hafta İçi)

  Ekim 11 @ 8:00 pm - 9:30 pm

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link