Ustalarımız – Hara Yoga Vedanta Center
Şivananda usulü Geleneksel Yoga, Meditasyon ve Yaşam Tarzı Öğretileri
HAMAK YOGASI        MARKET         KAYNAK MERKEZİ         BLOG         EN/TR

USTALARIMIZ

Yoga canlı bir öğretidir. İçinde bulunduğu zaman ve mekan koşullarına hızla uyum sağlar.
Bu kesintisiz bir usta çırak ilişkisi sayesinde korunur ve aktarılır.

team-image

Swami Sivananda Saraswati

Divine Life Society / Kutsal Yaşam Topluluğu

20. yy’ın en büyük Yoga ustalarından biri, Swami Sivananda, ISYVC’nin arkasındaki ilhamdır. Sivananda Usta, öğretilerini şu altı kelimeyle özetlemiştir: “Hizmet, Sevgi, Paylaşım, Arınma, Meditasyon, İdrak”.

1887’de Tamil Nadu’da doğan Swami Sivananda, çocukluğundan itibaren hizmet güdümüne sahipti. Bu güdüm, onu tıp doktorluğuna yöneltti. İşinde çok başarılı olmasına rağmen, bir insanı huzura erdirmek için manevi aydınlanmaya ihtiyaç olduğunu fark ederek dünyevi hayatını terk etti. Aydınlanmaya yönelik müthiş bir arzuyla geçen yıllardan sonra tarihin en verimli Yoga ustalarından biri haline geldi. Kendi eliyle 200’den fazla kitap yazı ve öğretileri tüm dünyada arayanlara ulaştı. Hitabı aracısız, manevi enerjiyle dolu ve ilham vericidir. Kitaplarını okuyan ve sözlerini duyanların hayatlarında derin değişimler gerçekleşir. Bu nedenle, O hiç Hindistan’dan, hatta neredeyse Rishikesh’ten ayrılmasa da, tüm Dünya’dan arayanlar ona gelmiş, aradıklarını bulmuşlardır.

1957’de öğrencisi Swami Vishnu’yu ‘Bekliyorlar’ telkiniyle ve Yoga bilgisiyle Batı’ya yollamıştır.

team-image

Swami Vishnudevananda Saraswati

True World Order / Gerçek Dünya Düzeni

20. yy’ın Hatha Yoga otoritesi, 1927’de Kerala’da doğan Swami Vishnu’nun bilime yatkın bir kafası vardı. Bu nedenle 19 yaşında orduya katıldı. Güzel bir tesadüf eseri Swami Sivananda’nın öğretilerinin yazılı olduğu bir kağıda denk geldi ve o andan itibaren Sivananda’yı usta bildi ve kısa zaman sonra O’nun yanına Rishikesh’e yerleşti. 12 yıllık öğrenim sürecinden sonra ustası tarafından Batı’ya yollandı.Önce Amerika’ya, sonra Kanada’ya yerleşen Swami Vishnu, Gerçek Dünya Düzeni (T.W.O) isimli organizasyonu kurdu. Bu oluşumun söylemi şuydu: Dünya barışının sağlanması, bireylerin iç huzura ulaşmasına bağlıdır.

Kontrolsüzce süregelen savaşlara karşı, Swami Vishnu, Yoga’yı önce iç huzura, sonra dünya barışına giden bir yok olarak gösterdi. Uçan Swami olarak bilinmesine neden olan bir uçağıyla zamanın savaş bölgelerinin üstünde barış uçuşları yaptı, o bölgeleri huzur ve barış mesajları ve çiçeklerle bombaladı.

Swami Vishnu bize, ideal öğrenciliği ve adanmışlığı örnekleyen büyük bir ustadır.

team-image

Swami Satyananda Saraswati

Bihar Yoga

1923’te Almora, UP, Hindistan’da doğan Swami Satyananda, ustası Rishikesh’li Sivananda’yı 20 yaşında buldu. Guru’sunun aşramında geçen 12 yıldan sonra, ”Yoga’yı kapıdan kapıya, kıyıdan kıyıya yayma” misyonuyla Dünya’yı dolaştı. 60’larda önce Uluslararası Yoga Kardeşlik Hareketi’ni, ardından Munger’de Bihar Yoga Okulu’nu kurdu. 88’de Rikhia’ya yerleşip yüksek Vedik uygulamalar yapmak için inzivaya çekildi. 91’de etrafındaki son derece yoksul komşularını desteklemek için Sivananda Math’ı kurdu. 95’de, ev sahipliği yaptığı güçlü bir Tantrik festival olan Sat Chandi Maga Yajna ile bu yoksul bölgeyi binlerce arayışçının kutsanmak için geldiği bir vahaya çevirdi.

Swami Satyananda, Yogik uygulamaların fizyolojik ve psikolojik etkileri üzerine bilimsel araştırmalar yaptı ve teşvik etti. Tüm Yoga tarihinde karşımıza çıkan en detaylı yönergelere sahip, her türlü Yoga tekniği üzerine kitaplar yazdı. Günümüze kadar oldukça saklı olan tantik gelenek ve bilgileri arayışçılarla paylaştı.

Paramahamsa Satyananda, Yoga’nın sistematik yaklaşımını Batı’ya açan en önemli kişilerden biridir.