İnsan Ne Çağırırsa, O Çıkar Karşısına

//İnsan Ne Çağırırsa, O Çıkar Karşısına
4 gündür konuşmuyorum, sessizlik içinde sadece kendi sesimleyim.

Kendi sessizliğinde bile o kadar kalabalık ki insan. Sürekli konuşan zihin var çünkü. Bir kişinin içinde bir sürü insan var sanki, hepsi başka birşey anlatıyor. Biri anılara meraklı, öyle böyle olmuştu. Biri analizci, etrafa bakıp yorum yapıyor. Biri plancı, öyle olursa böyle yaparım hesapları içinde. Meditasyon, nefes, yoga sayesinde zihnin tüm bu kurgularına tanık olma, sadece izleme halini deneyimleyebiliyorsun. Böylece tüm bu düşünce zinciri, senin seyrettiğin bir film gibi oluyor, bunların hepsinden bağımsız olduğun hali farkediyorsun.

15 kişi, orman içinde, tepede, taş bir evde kaldık bu 4 gün boyunca. Çoğu birbirini tanımayan 15 kişi, herkesin bir görevi sessizlik içinde yaptığı.. Öyle güzel işledi ki düzen, bulaşığı yıkarken bile, konuşmadan kimin işin hangi kısmını yapacağı kendiliğinden anlaşılıyordu. Demek ki biraz sussak nasıl rahat edicez., nasıl herşey akıp gidecek.

Dağlara, tepelere, ağaçlara, çiçeklere, kuşlara baktım. Uzun uzun öylece baktım. Hele bir manzara vardı ki, yazının başındaki resimde görülen, bakınca duygulandım, ağladım. Büyük dağlar anne baba, küçük tepeler de çocuklar sanki. Ne güzellikler yaratmış Allah, doğa ne güzel, insan ne güzel, ağaç ne güzel, kuş ne güzel. Ve hepsi bir, hepsi bütün. Söylemesi kolay, idrak etmesi zor. Zaten amacım, yolum bunu özümsemek. Yaptığım yoga, katıldığım bu inziva, ve bundan sonra her ne yapacaksam, birliği kavrayabilmek için, nihai amacım için araçlar.

Eğitim devam ederken inzivada, varlığımdaki en yoğun his şuydu: “Olmam gereken yerde, olmam gerektiği zamandayım. Çok şükür ki burdayım” 4,5 yıl Hindistan’da yaşamış ve hayatının her alanında Yoga ve Vedanta öğretisini uygulayan, varlığını tanıdığım için çok mutlu olduğum bir öğretmenin, Hamsa Saraswati’nin düzenlediği bir inzivaydı. Yoga, meditasyon zaten harika ama özellikle teori kısmı müthişti. Mümkünse her ay bir inzivasına katılayım, dinliyim, öğreniyim.

Insan nasıl bir titreşim yayarsa Evren’e, ona göre çağrısına karşılık bulur ve aynı titreşimdeki insanlar çıkar karşısına. Manevi arayışımda, benim yaydığım titreşim Hamsa’yı çıkardı karşıma, arayışıma karşılık oldu, tam uydu. Çok şükür.

Sen de fark et şimdi, şimdiye kadar ,sadece dilinden değil, kalbinden nasıl bir dalga yaydın, neler çıktı karşına? Bilinçli olarak bunu fark et ve bundan sonrası için tohumlarını ek. Öncelikle hayırlısına niyet ederken, dileklerin dünyevi arzular mı yoksa manevi bir arayış mı, bunu fark et. Manevi bir arayıştaysan eğer ve bu enerjiyi kalben yayıyorsan, doğru öğretmen elbet çıkacaktır karşına.

Herkesin gönlünden geçenin, karşısına gelmesi dileğiyle..

By | 2016-01-24T07:00:35+00:00 Ocak 24th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link