Kamp, Yoga ve Permakültür Aşkına: Permakamp!

//Kamp, Yoga ve Permakültür Aşkına: Permakamp!

Topraktan, ağaçlardan, hayvanlardan çok uzakta nefes alamayan 16 aile tarafından kurulan Permakamp, 2 yıldır faaliyetini sürdüren bir permakültür kampı. Hikaye şöyle başlıyor; hafta sonları şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve çocuklarını doğayla barışık yetiştirmek isteyen aileler. Nefes almak için 3-4 saat direksiyon çeviriyorlar. Zaman zaman sorunlarla karşılaşıyorlar, çoğunlukla lojistik sorunlar. Hepsinin derdi aynı. Ne yapmalı diyorlar? Harekete geçiyorlar.

Permakamp 2 yıl önce 10 aileyle başladı ve bugün 25 ailenin işbirliğinde yoluna devam ediyor. Her gün biraz daha gelişiyor. Üyeler her gün biraz daha öğreniyor, üretiyorlar. Bu kamptaki her şey  el emeği, göz nuru, kendilerine ait. Çocuklar da elbette anne-babaları çalışırken boş durmuyorlar, onların da bakış açıları gelişiyor ve değişiyor. Gereksiz tüketime karşı bilinçli yetişiyor Permakamp çocukları… Ve ebeveynlerinin onlar için yaptıkları oyuncaklarıyla oynuyorlar; zipline, salıncaklar, hamaklar ve bir mini-futbol sahası gibi… Tabi bir de ağaç evleri var, basamakları saman balyalarından oluşan:)

Sözün kısası, biz bu mekanı merak ettik ve geçen hafta sonu Hara Yoga olarak herkese açık bir yoga kampı düzenledik. Bize evlerini açtılar ve 2 gün 2 gece yoga, permakültür ve doğayla bütünleşme adına harika bir deneyim oldu. Permakamp’ı ve kampçılarını çok sevdik. Mekanın tek misafiri biz değildik; harika köpeklerimiz de vardı bizlerle sevgisini paylaşan. Patoz zamanına denk geldiğimiz için hasat sonrası buğday ve saman nasıl ayrılır buna da tanıklık etmiş olduk. Akşamları ateş başında sohbet, sabah akşam yoga, gün içinde zipline, hamak ve voleybol ile hareketli geçen bir hafta sonundan kareler oluştu. İşte bir kısmı:


Ekolojiyi önemseyen, çocukları için alternatif arayan bu akımı ve henüz tanışmadıklarımızı destekliyoruz. Umarız her gün çoğalarak devam eder bu tarz oluşumlar. Dünya daha iyi bir dünya olmayı hak ediyor…

Sevgiyle!

Permakampla ilgili daha fazla bilgi için : http://www.permakamp.com/

Pazaryeri’ne tıklayıp akıllı tarım ürünlerinden satın almak için: http://pazaryeri.permakamp.com/

By | 2016-08-11T12:30:36+00:00 Ağustos 11th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Toggle Sliding Bar Area

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link