Manevi Günlük ve Kullanımı

//Manevi Günlük ve Kullanımı

MANEVİ GÜNLÜK ve KULLANIMI

Manevi Günlüğün Önemi

Manevi günlük, ciddi ve samimi arayışçılar için en üst öneme sahiptir. Bunu bir alışkanlık haline getirmiş olanlar, eşsiz değerinin ve yararlarının farkındadır. Manevi günlük tutmak, sanki sürekli Gurunuz ile yaşamak gibidir; her eksiğinizin, her fazlanızın, her başarı ve başarısızlığınızın farkına varırsınız. Hiçbir şey gözden kaçmaz, hasır altı edilmez, ertelenmez. Tüm olumsuz nitelikleri ortadan kaldırmanıza, olumlu niteliklerinizi parlatmanıza yol açar. Bir ay veya bir yıl sonunda günlüğünüzü gözden geçirdiğinizde teselli, huzur ve teşvik bulursunuz.
Manevi günlük, Guru’dur, yol gösterendir, yoldaştır. Hem ödül, hem cezadır. Aynadır ve ışıktır. Zamanın önemini gösterir. Ne için, ne kadar zaman harcadığınızı açıkça gösterir. Nereden kısıp, nereden arttırabileceğinizi açığa çıkarır. Zamanın ve enerjinin nasıl akıp gittiğini anlatır. Her gün asıl yolunuzu, manevi farkındalık yolunu hatırlatır.
Günlüğü en az altı ay boyunca tutmalısınız. İlk günler heyecanla çok yazabilirsiniz. Sonra sıkıntıyla bir kenara atarsınız. Bunun önüne geçmek için manevi günlük tutmaya bir öğretmenin rehberliğinde başlayın. Her hafta sürecinizi gözden geçirin. Bir iki ay sonra ayda bir görüşmeye indirebilirsiniz. Ne zaman ihtiyacını hissederseniz, disiplinin ve ilhamın azaldığını hissederseniz, öğretmeninize danışın.
 
“Bu günlük ebedi mutluluğa ve özgürlüğe giden yolu gösteren Guru’dur. Tüm hareketlerinizi not ederseniz, gelişim hızlı olur. Manevi günlük tutan kişi mutludur, çünkü Tanrı’ya yaklaşır, güçlü bir irade geliştirir, hatalardan arınır.” – Swami Şivananda
 

Günlük nasıl tutulmalı?

1) Sankalpa: Her haftanın başında kararlar alın. Bu kararlar çeşitli konularda ve yoğunlukta olsun. Örneğin, bir kararınız günlük işlerle ilgili olsun: “okuduğum kitabı bitireceğim”. İkinci kararınız disiplinle ilgili olsun: “bu hafta her sabah meditasyon yapacağım”. Üçüncü kararınız ise manevi olsun: “bu hafta hoşgörülü olacağım”. Bu kararlar artabilir, ama bu üç seviyeyi koruyun.
2) Günlük: Her akşam (veya uygun zamanda, ama mümkünse her gün aynı saatte) günlüğünüzü doldurun. Hiçbir şeyi saklamayın. Yapmadıklarınızı da, yaptıklarınızı da yazın. Günlük, mümkünse, yatmadan önce yapılan son şey olmalı, ama uykuya geçmek için aceleye getirmeyin. Böylece gün içinde ertelediğiniz, kaçtığınız veya kovaladığınız şeyler yerine oturacak ve yolunuzun bilinciyle uykuya geçeceksiniz. Bunu yaptığınızda, uykuda dahi gelişim göstereceksiniz.
3) Gözden Geçirme: Her hafta, her ay, her mevsim ve her yıl günlüğünüzü gözden geçirin ve kararlarınızla karşılaştırın. Haftalık kararlarınızı uygulayamadıysanız, sıradaki haftaya devredin. Aylık, mevsimlik ve yıllık kararlar da alın. En az ayda bir, sürecinizi rehber öğretmeninizle paylaşın ge beraber gözden geçirin.
 

Günlük Pratik ve Yaşam Tarzı

Günlüğün tüm manası, bilgiyi dünyaya indirmek ve bilgeliğe çevirmektir. Öğreti yaşam tarzınızı değiştirmezse, aynı anda hem gaza hem frene basan bir araba gibi olursunuz. Sādhanā, yoga matının, günlük sayfalarının ve kitapların dışına çıkmalı, tüm çevrenizle ilişkinize yayılmalı.
Sādhanā, bir havuz problemi gibidir; bazı musluklar doldurur, bazı musluklar boşaltır. Dolduran muslukları açmak kadar, boşaltanları kapatmak da önemlidir., Asana, Pranayama, Japa ve diğer pratikler havuzu doldurur. Dedikodu, boş konuşma, yanlış beslenme ve kötü alışkanlıklar havuzu boşaltır. Dünyevi zihne sahip olan kişi, kuruluş ve mekanlardan adım adım, ama keskin bir şekilde uzaklaşın. Günlük yaşamda kalıp, bu etkiden tamamen özgürleşemezsiniz. Bu yüzden uyanık olun., kısa konuşun,
Önünüze çıkan her işi gocunmadan yapın. İş ibadettir. İśvarapana, yani Tanrı’ya hizmet olarak çalışın. Zamanla güdümleriniz saflaşacak, çıkarcılığınız azalacak, zihninizden özgürleşecek ve Nişkama Karma, yani arzusuz hareket ruhunu anlayacaksınız.
Günlük sayesinde fark edeceğiniz hatalarınızı bir dahaki sefere çok daha önceden fark edin. Tüm hatalar, hastalıklar ve kazalar, önceden sinyal vererek gelirler. Her gün vücudunuzu, zihninizi gözden geçirin, değişiklikleri gözlemleyin ve gerekli düzeltmeleri yapın.

By | 2017-09-14T07:22:47+00:00 September 14th, 2017|MGK 1/4|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link