Olumlu Düşünce ve Meditasyon – Vedanta & Dhyana

//Olumlu Düşünce ve Meditasyon – Vedanta & Dhyana

Bir gölün yüzeyi hareketsizken dibi rahatlıkla görülebilir. Bu, yüzey dalgalıyken mümkün değildir. Aynı şekilde, zihin berrakken, düşünce ve arzulardan arınmışken, ‘Benlik’ görülebilir. Bu Yoga’dır.
Zihni, içsel veya dışsal objelere odaklayarak kontrol edebiliriz. İçsel olarak, Benlik’e veya Farkındalık’a odaklanırız. Dışsal olarak başka bir odak noktası kullanırız. Bir hobiyle uğraşırken, o aktivite sırasında diğer düşünceler budanır. Örneğin golf oynarken, topu deliğe sokma düşüncesi dışında hiçbir şey kalmaz. Bir oyundan sonra rahatlamış ve mutlu hissediyorsak, bu iyi odaklanabildiğimizdendir. Odaklandığımız zaman tüm kaygılar ve problemler yok olur, sadece Ân ve Ben vardır.
Odaklanma yetisi herkesin içinde mevcuttur. Bu, birisinin size öğretebileceği bir şey değildir ve zaten öğretmesi de gerekmez. Sevdiğimiz bir işi yaparken diğer her şey önemini yitirebilir ve tam bir odağa sahip olabiliriz. Yoga teknikleri bize bunu dışarıdaki objelere değil, içerideki farkındalığa yapmayı, istemsiz değil, istemli yapmayı öğretir.
Zihin odaklandığında zaman geçmez veya çok hızlı geçer. Nerede olduğumuzu unuturuz. Zaman, zihin ürünüdür. Zaman, mekân ve nedensellik, zihnin uzuvlarıdır. Bunları kullanarak bağlantılar kurar, karşılaştırmalar yapar, fikirler yaratır. Zihin, hareket olmadan var olamaz. Odaklanma zihnin sonudur. Bu yüzden odaklanma sırasında zihin ve zaman yoktur!
Zihin yoluyla ulaşılmış tüm mutluluklar geçici ve sulandırılmıştır. Doğal limitlere sahiptir. Kalıcı huzur ve mutluluğa ulaşmak için zihni yönlendirmeyi, kontrol etmeyi, odaklamayı ve sonunda ötesine geçmeyi öğrenmeliyiz. Zihnin müthiş gücünü toplayıp içeriye yönlendirdiğimizde, ışığını Benlik’e tuttuğumuzda, mutlak sabitlik ve sessizliğe varabiliriz. Bu meditasyondur.

By | 2017-09-20T06:17:33+00:00 Eylül 20th, 2017|YBK 7/8|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link