//Savaşçı Serisi – Vīrabhadrāsana

Savaşçı serisi, denge, odak ve hamle ögeleri barındıran pozlardan ve bu pozların geçişlerinden oluşur. Bu seri ile, bedeni tanır, zihni odaklar ve karanlıkla mücadeleye daha hazır hale geliriz. Bu tam da yoga ile ulaşmak istediğimiz haldir ve savaşçı serisi bize potansiyelimize ulaşmak için mücadele gerektiğini fark ettirir. 3 farklı savaşçı pozu vardır.

Virabhadrāsana I – 1. Savaşçı

1. Savaşçı pozuna geçiş iki şekilde mümkündür. Güneşe selam serisindeki gibi bir ayak geride, eller yerde ve bakış yukarıda olan pozda arkadaki ayak takılı hale getir. Ellerini dizlerinin üzerine getir. Burada bedeninin kalçanın üzerinde olduğundan ve öne doğru eğimli olmadığından emin ol. Burada bir süre kaldıktan sonra kolları başına paralel olacak şekilde yukarı doğru kaldır. Buna alçak hamle pozu denir. Sonra arkadaki dizi kaldırılarak ve mümkün olduğunca bacağı düzleştirilerek yüksek hamle pozuna geç. Buraya gelmenin ikinci yöntemi de ayakta, dağ duruşunda duruyorken bir bacağı geriye almaktır. Öndeki dizin topuğunun tam üzerinde olduğundan emin ol. Burada zorlanıyorsan arkadaki ayağını biraz öne taşıyabilirsin. Daha sonra ayağının tabanını yüzün doğrultusuyla 45 derece açı yapacak şekilde yere yerleştir. Üst bedeninle göğsünü açıp ellerinin arasından yukarı doğru bak. Omzun yuvasında kalmayı sürdürsün. Bunun için omuzlarını yere doğru bastırabilirsin. Arkadaki ayağın hem iç hem de dış tarafını yere sıkıca basmaya çalış. Bedenin yanlara dönmesin ve karşıya bakmayı sürdürsün. Öndeki ayağın da yanlara doğru açılmamalı.

Varyasyon – Ters Savaşçı

1. Savaşçı pozundayken arkada hangi bacağın varsa o taraftaki kolunu çevirip bacağının arkasına yerleştir. Diğer kolunla geriye doğru uzanmaya devam et.

Virabhadrāsana II – 2. Savaşçı

1. Savaşçı pozundayken, ayağını matın kısa kenarına paralel olacak şekilde çevir ve kalçanla birlikte üst bedenin matın uzun tarafına doğru dönsün. Öndeki bacağının içe doğru kapanmadığından emin ol. Hangi bacağını arkaya doğru attıysan o taraftaki kolunu yere paralel bir şekilde matın gerisine doğru uzat. Diğer kolunu da aynı şekilde matın ön tarafına doğru uzat. Bedeninin kalçanın tam üzerinde ve dosdoğru yukarı gitmesini sağla. Ön tarafa doğru eğilmiş bir durumda olma. Bakışların öndeki koldan sonsuzluğa doğru yönelsin. Buradayken koltuk altlarını yere doğru iterek pozu sabitle.

Varyasyon – Yana Uzayan Savaşçı

2. Savaşçıda iken öndeki dirseğini büküp öndeki dizinin üzerine yerleştir. Arkadaki kolunu başına paralel bir şekilde ileri doğru uzat. Ayaklarından el parmaklarının ucuna kadar düz bir çizgi oluşturmalısın. Burada iken bakışını ileri uzattığın kolun koltuk altından yukarı doğru çevir. Omurgan bir burgu yapıyor olacak. Göğsünü yukarı doğru açık tutmaya çalış. Buradan çıkarken 2. Savaşçıya dön.

Virabhadrāsana III – 3. Savaşçı

2. Savaşçıdan 1. Savaşçıya dön. Ellerini başından yüzünün doğrultusunda ileriye doğru uzat ve arkadaki ayağınla yapacağın küçük bir sıçrayışla arkadaki bacağı havaya kaldır ve öndeki bacağın düzleşsin. Arkadaki bacağı ayak aşağı bakacak şekilde mümkün olduğu kadar yukarı kaldır. Kollarını bu sırada yere paralel hale getir. Bakışlarını ellerinin arasına çevir ve sonsuzluğa doğru bak. Buradan çıkmak için arkadaki ayağı yine geriye doğru uzatıp 1. Savaşçıdaki yerine yerleştir ve kollarını da 1. Savaşçıya getir. 3. Savaşçıya geçişi direkt olarak 2. Savaşçıdan da yapabilirsin.

By |2018-11-06T09:03:41+00:00Ekim 19th, 2018|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Hamsa

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

  1. Fethiye: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

    Şubat 1 @ 6:00 am - Mayıs 3 @ 6:00 pm
  2. İstanbul: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

    Şubat 8 @ 6:00 am - Mayıs 11 @ 6:00 pm
  3. Herkese Yoga Günü | Yoga Open House Day

    Mart 8 @ 10:30 am - 5:00 pm