UZMANLIK – Hara Yoga Vedanta Center
Şivananda usulü Geleneksel Yoga, Meditasyon ve Yaşam Tarzı Öğretileri
HAMAK YOGASI        MARKET         KAYNAK MERKEZİ         BLOG         EN/TR

UZMANLIK

ÖĞRENİM

Temel eğitimlerde yogik yaşam tarzı deneyimlenir, yogik terminoloji ve düşünce sistemi anlaşılır, ve öğretme teknikleri öğrenilir.

STAJ

Bu amaca özel açılan derslerde, gerçek öğrencilerle, gözetim ve rehberlik altında deneyim fırsatı verilir.

ASİSTANLIK

Tecrübeli öğretmenlerin derslerine, eğitimlerine ve etkinliklerine asistanlık yaparak ders vermekten daha fazlası direkt tecrübeyle öğrenilir.

UZMANLIK

Süregelen rehberlik ve destek altında, HYVC merkezlerinde ve kardeş merkezlerde dersler açılır.

UZMANLIK PROGRAMI

Yoga pratiğinizi daha derin ve anlamlı bir seviyeye götürmeye veya başkalarına klasik yoganın muhteşem yararlarını aktarmaya hazır mısınız?

40 seneden fazla zaman önce Swami Vişnudevananda Batı’nın ilk Uzmanlık Programı’nı vermeye başladı. O zamandan beri bu ekolden 40 bine yakın öğretmen yetişti. Swami’nin tek amacı meslek vermek değil, iç huzurun yöntemlerini öğrenmiş toplum liderleri yetiştirmekti. Ona göre, bir yolda bilgi ve tecrübesi olan herkes toplumun kalanına o yolda liderlik edebilirdi.

Bu program, öğrencinin Yoga’yı günlük hayatına dahil etmesini, dönüşümün kişisel ve derinden olmasını hedefler. Bu yüzden yatılıdır ve program boyunca birebir rehberlik yapılır. Yoğun süreç, disiplinli ve rehberli kişisel uygulama ile birleştiğinde öğrencinin vücut, zihin ve ruhun doğasını öğrenmesini sağlar.

Yoga Uzmanlık Programı, pratiğinizi derinleştirmek, eski ve yeni arkadaşlarla bir araya gelmek ve her geçen gün büyüyen canlı bir yoga topluluğuna dahil olmak için harika bir fırsattır. Programın en güzel kısmı ihtiyaç duyduğumuz her şeyin içimizde olduğunu ve yoga pratiklerinin iç hazinemize, huzurumuza ve güzelliğimize ulaşmak için kullanıldığını öğrenmektir. Bu program, kalıcı mutluluk ve huzura ulaşmanın, ve yogik yaşam tarzını başkalarıyla paylaşmanın yollarını öğretir.

DÜZENLİ PROGRAMLAR

250 saatlik Temel Yoga Uzmanlık Programı (şehir + inziva)

Bu program, 28 günlük programa zaman ayırması mümkün olmayanlar için tasarlanmıştır. 150 saati haftasonu şehirde, 100 saati 9 günlük inzivada geçer. Şehir kısmı Cuma akşam giriş, Pazar akşam çıkış yapılan bir mekanda yatılı gerçekleşir. İnziva kısmı ise doğanın içinde bir mekanda tamamen yatılı geçer.

İlk bölümün sonunda öğrenciler başlangıç seviye ders vermek için gereken bilgiye sahip olurlar. İki bölümün arasında geçen zamanda gruplar halinde birbirlerine ders vererek tecrübe kazanırlar. İnzivada ise orta seviye ders vermeyi, başlangıç kursu vermeyi ve dersi özel durumlara (hamile, engelli, çocuk vb) nasıl adapte edebileceklerini öğrenirler. Son gün bir yazılı sınav gerçekleşir ve mezuniyet etkinliği yapılır.

Bu programın konuları 300 saatlik programdan neredeyse farksızdır, ama elbette bazı konulara, mecburen, daha az ilgi gösterilir. Aradaki farkı merkezlerimizdeki diğer program ve etkinliklere katılarak rahatlıkla kapatabilirsiniz.

300 saatlik Temel Yoga Uzmanlık Programı (tümü inzivada)

Bu program, bizlerin de içinden geçmiş olduğu geleneksel yatılı programın bir örneğidir. 28 günün tamamı inzivada geçer. Bunun getirdiği yararların yerini başka hiçbir şey tutamaz. Öğretinin içinde yatmak, kalkmak, uyumak, uyanmak, yemek, içmek, konuşmak, çalışmak, kısacası yaşamak, öğretinin tüm yaşamımıza yayılmasını, iç ve dış dünyamızı derinden ve kapsamlı olarak dönüştürmesini sağlar.

10 saatlik Çocuk Yogası Uzmanlık Programı
15 saatlik Hamile Yogası Uzmanlık Programı
16 saatlik Hamak Yogası Uzmanlık Programı

Hamak, dinlenmekten yenilenmeye, esnemeden güçlenmeye, eklem sıkışmalarını açmaktan eğlenmeye büyük bir yelpazede etki sağlayan bir destekçidir.Temel uzmanlık programını tamamlayan herkese açıktır.  Hamak Yogası, farklı bir yoga formu değildir, sadece bir araçtır. Program sonrasında her uzman kendi ders biçimini hamakla desteklemeyi öğrenir.

Hara Yoga olarak Hamak Yogası’nı İstanbul ve dışında çeşitli merkezlerde tanıtıyor ve tohumlarını atıyoruz. Kendi hamaklarımızı yurtiçinde üretiyor ve uygun fiyata, istenen renk ve boyda üretiyoruz. Bu kurs mezunlarına da ders açmalarına yardım edeceğiz. Gerektiğinde ilk dersleri biz veriyor, ardından mezunlarımıza aktarıyoruz

DİĞER BİLGİLER

SERTİFİKASYON

     

Tüm Uzmanlık Programlarımız ve sertifikalarımız uluslararası Yoga Alliance tarafından onaylıdır. Temel program sonrası RYT-200, ileri seviye program sonrası RYT 500 sertifikasına hak kazanıyorsunuz. Ayrıca, HYVC’nin süregelen öğrenim programları YACEP (Yoga Alliance Continuing Education Provider – Süregelen Öğrenim Sağlayıcısı) kapsamındadır.

YAKLAŞAN PROGRAMLAR

Çocuk Yogası Uzmanlık Programı (10 saat):
23-24 Eylül 2017

Hamile Yogası Uzmanlık Programı (15 saat):
4-5 Kasım 2017

Hamak Yogası Uzmanlık Programı (16 saat):
2-3  Aralık 2017

Temel Yoga Uzmanlık Programı (250 saat):
16 Aralık 2017 – 22 Nisan 2018

SÜREGELEN ÖĞRENİM

Bir yoga öğrencisinin öğrenimi asla bitmez. Öğrenim-staj-asistanlık sürecinden sonra yolculuğu daha yeni başlar.

HYVC bünyesinde uzmanların kendilerini geliştirmeleri için çeşitli programlar ve fırsatlar sunuyoruz. Uzmanlara özel eğitimler, inzivalar ve çalışma grupları düzenliyoruz. Direkt tecrübe kazanmak isteyenleri ise yakınımızda tutuyor, merkez yönetiminden etkinlik organizasyonuna tüm tecrübemizi paylaşıyoruz.