Yaşam Tarzı Olarak Yoga – Yoga'nın 5 Adımı

/, YBK 2/8/Yaşam Tarzı Olarak Yoga – Yoga'nın 5 Adımı

 
Yogi, hayatı bir üçgen olarak görür, çizgi olarak değil. Doğumun ardından gelen büyüme, 20 yaş civarında bir platoya ulaşır. Bu noktaya kadar olan ‘gençlik’ periyodunda hücre yenilenmesi (anabolik), hücre ölümünden (katabolik) daha hızlıdır. 20-35 yaşlar arasında bu oranlar dengededir. Ardından, katabolik süreç gelir ve vücut gerilemeye başlar. Bunun sonucunda gelen ‘yaşlılık’, çoğu kez hastalık ve umutsuzluk getirir.
Oysa Yoga kültürü, doğum nedenimizin yalnızca acı çekmek, hasta olmak ve ölmekten ibaret olmadığını, hayatın çok daha büyük bir amacının olduğunu söyler. Bu ruhsal araştırma, keskin bir zeka ve güçlü bir iradaye ihtiyaç duyar. Bu nedenle eski bilgeler, katabolik süreci yavaşlatan, fiziksel ve zihinsel birimleri sağlıklı tutan, entegre bir yaşam sistemi oluşturdular. Bu sistemin adı Yoga’dır ve 5 adımda halihazırda var olan yaşam biçimine uygulanabilir:
1) Doğru Egzersiz (Asana)
2) Doğru Nefes (Praṇayama)
3) Doğru Rahatlama (Savasana)
4) Doğru Beslenme (Satvik)
5) Olumlu Düşünce (Vedanta)
        ve Meditasyon (Dhyana)

Basit Yaşam, Yüksek Anlam

Yoga, ‘basit yaşam, yüksek anlam’ düşüncesine sahip bir disiplindir. Vücut, ruhun mabedi ve aracıdır, devamlılığı ve verimliliği için belli gereksinimleri vardır. Vücudu bir arabaya benzetirsek; verimli kullanım için yağlanması, soğutulması, elektrik gücü olması, yakıtının olması ve duyarlı bir sürücüsünün olması gerekir.
Doğru Egzersiz, parçaları yağlar. Vücudun tüm sistemlerinin verim ve ahenk ile çalışmasını sağlar. Eklemleri yağlar, kasları güçlendirir, dolaşımı açar, sindirimi güçendirir, sakatlıkların ve sakatlanmaların önüne geçer. Günlük Asana pratiği olan bir Yogi, ışık ve yaşam enerjisi ile doludur. Başladığı işi rahatlıkla bitirir.
Doğru Nefes, aküyü doldurur. Nefes, vücut kimyası ve zihin ile direkt ilişkili, oksijenden bağımsız bir güçtür. Bu saf güç, Yogik nefes teknikleri ile yönlendirilir ve kullanılırsa, büyük bir yaratıcı güç olarak ortaya çıkabilir, vücudu ve zihni onarabilir ve canlandırabilir.
Doğru Gevşeme, sistemi soğutur. Vücut ve zihinden en üst miktarda iş istemek ve karşılığında en az miktarda gevşeme sunmak, hırsla güdülen modern hayatın en büyük dengesizlik nedenlerindendir. Bu dengesizlik ve eşitsizlik devam ettiği sürece verimlilik beklendiği gibi artmaz, azalır. Gevşeme sadece daha çalışılamayacak duruma gelindiğinde değil, dengeden çıkmadan önce yapılmalıdır. Bilinçli bir gevşeme, doğal yenilenme sürecini hızlandırır.
Doğru Beslenme, vücuda ve zihne doğru yakıtı verir. Yogik vejetaryen beslenmede sadece ne yendiği değil, nasıl, ne zaman ve ne amaçla yendiği de önemlidir. Yediklerimiz ve yeme halimiz, duygularımızı, düşüncelerimizi,  tepkilerimizi etkiler ve değiştirir. Yogik yaşam tarzında, canlılık ve hafiflik hissi veren yiyecek ve içecekler tercih edilir.
Olumlu Düşünce ve Meditasyon, kontrolü kullanıcıya verir. Felsefe ile arınmış zeka, zihne odaklanma ve sabitlik getirir, bu da alt zihnin bilinçli kontrolünü sağlar. Olumlu düşünce sayesinde olaylara takılmaz, aksine onlardan gereken dersleri alıp devam ederiz. Meditasyon, zihin ötesi sorularımıza cevap getirir ve huzura ulaşırız.

By | 2017-09-20T06:05:36+00:00 Eylül 20th, 2017|Uncategorized, YBK 2/8|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link