Yoga Günlüğü V: 9 Gün*16 Saat= Bir Devir

//Yoga Günlüğü V: 9 Gün*16 Saat= Bir Devir

9 Gün * 16 Saat nasıl bir devre eşit olabilir? Bu yazıda tamamını ararsanız yanılgı olur, ama yüreğimden döküldüğünce ifade etmeye çalışacağım. Sınıf içi eğitimle inziva arasına giren 1.5 ayda 20 ders almak, 8 kitap okumak, birbirimize dersler vermek gibi çeşitli sorumluluklarımız var, he bir de eğitim projemizi tamamlamak var elbet.
Kendi adıma bu birlikten, yeni ailemden kopmak korkutucu. Ne yapayım derken, Hara Yoga’nın bir çadır kampı düzenlediğini görüyorum herkese açık olan. Hemen satıp Babylon Soundgarden biletimi (o derece arzulamışım:)) koşuyorum arkadaşlarım ve hocalarımla buluşmaya (Çadır Kurmak Mı? Ustasıyım, Bana Getir! ‘de detaylı bahsetmiştim). Bu etkinlik ufak bir tazeleme oluyor, ufacık:) Tüm aile birlikte değil çünkü…
Ve 17 Haziran Akşamı Gelip Çatıyor!
Önceki birkaç günü hiç sormayın, bir heyecan, bir heyecan. Havaalanında buluşuyoruz grubun yarısıyla ve düşüyoruz yollara. Daha ilk dakikada karma çalışmaya başlıyor -aslında hep çalışıyor da, çalışıyor dedirten olaylar silsilesi başlıyor diyelim-. Ev adresine navigasyondan bakıyoruz, ayarladığımız aracın sürücüsü bilmiyor Fethiye’yi, el mahkum iş başa düşüyor. Yaklaşık 1 saat gidiyoruz ve eve 13 dk.lık mesafe kala patlıyor tekerlerden biri. Geceyarısı, dolunaya yakın bir ay formunun ışığı altında şoförün lastiği değiştirmesini bekliyoruz. Fakat işe o gün başlamış bilemiyor nerede… Neyse bulduğunda ve ekipmanı ayarladığında değiştiriyor lastiği. Ve sürpriiiiiiz bu lastik de patlak! Kalıyor muyuz gecenin 1’inde bilmediğimiz bir yerde. Ama ekip pozitif, herkes gülüyor eğleniyor. Sinirden eser yok. Şoföre tarafındaysa durum tam tersi, gürlüyor istifa ediyor falan. Evdekileri arıyoruz, 2 araç var grubun diğer yarısında gelip bizi kurtarabilirler. Ancak onlar yola çıkınca ortaya çıkıyor ki navigasyon bizi bambaşka bir yere götürmüş, nerede kaldı 13 dakika, 1 saatte ancak gelebiliyorlar yanımıza. Sağ salim eve varışımız 3.00, e tabi ilk gün programı da mecburen 9 gibi başlıyor olacak…
Evimiz Saklıkent yakınlarındaki Yakaköy’de. Kocaman bir taş ev, arkası orman, bahçesinde bir havuz. Psikolojileri zorlayan, yorucu bir eğitimde motivasyon için biçilmiş kaftan. Yakaköy’de her yerden su kaynakları çıkıyor. Dolayısıyla çevrede meyve bahçeleri; kayısı, şeftali, elma, nar… Tabi bütün bu güzellikleri ancak sabah gün ışıdığında görebiliyoruz. İlk gün, ilk dakika kura bana çıkıyor ve ders vermem gerekiyor. Nasıl yorucu bir hafta, hastalıklar vs kamp dönüşü, bir de üzerine gece yaşananlar, saatler süren yollar. Gerginlik yok yine de; neticede yoga budur. Aşırı sakin ses tonumla veriyorum ilk dersimi.
 
İlk günün ardından başlıyor derinleşme. Önce aşırı hareket var üstümüzde. Enejimiz tavan, her molada havuza atlıyoruz. Ufacık fırsatta kendimizi ormana atıyoruz. Atölyelerde ters duruşlara çalışıyoruz.
 
Ama her şey Ölüdeniz’e kadar. Hevesleri söndürmek istemeyen Hamsa, eğitimin ortasına doğru bize zaman bırakıyor ve programı sıkıştırıp, akşam yemeğini öne çektiğimiz bir gün, ayarlıyoruz bir araç ver elini Ölüdeniz….
Saat olmuş 18.30, kimin umurunda. O 1.5 saat ne keyif! Günbatımına orada şahit olmak…
 
Ölüdeniz’de gün batımı…
 
Fakat işte o günden sonra hareketli hallerimize bir şeyler oluyor. Olması da gerekiyor artık, şarjımız bitmek üzere zira. Başlığını attığım bir devir, açılmalar, derinleşmeler, şahit olunanlar bir sonraki yazımda sizle buluşuyor olacak!

By | 2016-07-23T11:08:36+00:00 Temmuz 23rd, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Esenceli’de Çadırlı Yoga Kampı / Hamsa ile

  Temmuz 28 @ 6:00 am - Temmuz 29 @ 5:00 pm
 2. Fethiye’de Arınma İnzivası

  Ağustos 18 @ 8:00 am - Ağustos 22 @ 10:00 am
 3. Fethiye’de Sadhana İnzivası

  Ağustos 22 @ 4:00 pm - Ağustos 26 @ 10:00 am
 4. İnönü Yaylası’nda Çadırlı Yoga Kampı

  Eylül 29 @ 5:30 am - Eylül 30 @ 4:00 pm
 5. Geyikbayırı’nda Sessizlik ve Meditasyon İnzivası

  Ekim 24 @ 8:00 pm - Ekim 28 @ 10:00 am

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link