Yogik Yemek Deyip Geçmeyin, Gayatri’nin Mutfağı Bir Başka!

//Yogik Yemek Deyip Geçmeyin, Gayatri’nin Mutfağı Bir Başka!

 
Bilenler bilir Nisan ayında Hamsa Saraswati’nin önderliğinde Yoga Eğitmenliği Eğitimi’ne başlamıştık . Eğitimin finalini, yani diğer yarısını ise inzivada; Yakaköy/Saklıkent’te tamamladık. Eğitimle ilgili duygular, düşünceler akacak klavyeye elbet, ama öncesinde gözleri şenlendiren, hatırladıkça ağzımı sulandıran bu yazıyı yazmama izin verin:)
Yoga tek başına asana (poz) olarak düşünülemez; nefes vardır içinde, gevşeme, meditasyon ve felsefe vardır… Elbette beslenme de çok önemli bir parçası. Et, alkol, paketlenmiş gıdalar düşünülemez. Soğan sarımsak yoktur yemeklerde. Besin değerlerine büyük hassasiyet gösterilir. Sebzelerin pişirilme süresi, yenme sırası, miktarı, yeme saati, sonrasında sindirim için uygulanan tavır ve daha bir çok şey…Sevgili Gayatri, asistanlarımızın da desteğiyle 14 öğrenci, 3 asistan ve 2 öğretmenden oluşan toplam 21 kişilik bir orduyu doyurmak için efsane yemekler hazırladı bizlere. Vegan/ Vejeteryan yemek örnekleri vermem için üzerinde Gayatri’yle çalışacağım bir yazı daha gelecek ancak bu muazzam manzarayı kaçırmayın istedim; ve en çok da bu beslenme şeklinin de doyuru ve besleyici olduğu kadar LEZZETLİ olduğunu. Yanmayan yağlar, sadece yeterince pişirilen sebzelerle ve sindirime faydalı baharatlar ve hububatlarla birlikte damağınız, tat alma duyunuz gelişiyor. Teyit edildi ve onaylandı:)
Yogik yaşam felsefesinin en önemli parçalarından olan beslenme için dönem dönem yemek kursu açan sevgili hocam Gayatri’nin mutfağını takip etmek için http://www.harayoga.com/ ‘u takip etmenizi öneriyorum.
Sadece ellere değil, bedene de sağlık diyeceğimiz öğünlere!
NOT: Burada gördüğünüz porsiyonlar kimi zaman biraz abartıldı, zira çok yoğun bir eğitimden geçiyorduk ve enerjiye ihtiyaç duyuyorduk. Normalde bu kadar yediğimizi varsaymamanız adına not düşüldü, biline:)

By | 2016-06-27T08:02:00+00:00 June 27th, 2016|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Enjoyed this article? Please spread the word.

close-link