Yogaya Başlangıç Kursu

Sık Sorulan Sorular

 

Merkez hakkında SSS için tıklayın

En verimli öğrenme için ne tavsiye edersiniz?


Yeni bir soru eklemek için uygulama ayarlarına gidin ve 'Soruları Yönet' düğmesine tıklayın.En verimli eğitim üç ayaktan oluşur. Birincisi standart müfredatlı grup eğitimidir; mesela Başlangıç Kursu. Bu size terminolojiyi, standart teknikleri ve teoriyi verir. Grup dersleri şevk verir, daha rahat ve daha eğlencelidir. İkincisi kişisel pratiktir. Bu yoga öğrencisinin temelidir. Kişisel pratik öğrenciyi kendisiyle yüzleştirmekte çok başarılıdır. Üçüncüsü birebir dersler ve rehberliktir. Bu yaklaşım en hızlı, verimli ve kişiselleştirilmiş bilgi aktarımına imkan verir, anahtar noktaları ve eşikleri hızla aşabilmenizi sağlar. Verimli (ve başarılı öğrencilerde sıkça karşılaştığımız) bir öğrencilik başlangıcına örnek verelim: - Yoga’ya Başlangıç Kursu’na katılın. - Ardından Yoga’da Derinleşme Kursu’na ve Meditasyon’un Temelleri Kursu’na katılın. - Bir yandan haftada 1-3 kez farklı seviyelerde düzenli derslere katılın. - Yoğun bir gelişime hazır ve istekli olduğunuzu hissettiğiniz an öğretmeninizden rehberlik isteyin ve en az iki ay haftada bir rehberlik alın. 6 ay içinde hayatınız gözlerinizin önünde dönüşecek ve bir çok açıdan gelişeceksiniz. Garanti veriyoruz ve yanınızdayız.
Kişisel pratik ne sıklıkta ve ne zaman yapılmalı?


En verimli pratikler gün doğum ve batım saatleridir. Bu elbette mümkün olmayabilir, ama günlük işleriniz başlamadan önce ve tüm işler bittikten sonra kendinize vakit ayırmanızı, günde bir kez 30dk yerine iki kez 15dk yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer pratiğinizi sabah ve akşam olarak ikiye bölerseniz ısınma, nefes egzersizleri ve meditasyonu sabah, pozları ve derin gevşemeyi akşam yapabilirsiniz. Düzenli olarak kurs ve derslere de katılıyorsanız günlük pratiğinizin 30-40 dakikayı geçmesi gerekli değildir.
Kişisel pratikta hangi pozlar yapılmalı?


Kişisel pratiğinizde Başlangıç Kursu’nda öğrendiğiniz pozları, öğrendiğiniz sırada uygulayabilirsiniz. Genel hatlar şöyledir: İlk gevşeme, eklem açma hareketleri, ısınma (güneşe selam ve savaşçı akışları), sabit pozlar, nefes egzersizleri, meditasyon ve son gevşeme.
Kişisel pratik ne süreyle yapılmalı?


Kişisel pratiğin başlarında sık yapılan bir hata “ya tam, ya hiç” düşüncesiyle hareket edip, kısa pratikler yapmak yerine hiç yapmamayı tercih etmektir. Her gün 90dk yoga yapmanız gerekmez, hatta muhtemelen bu çok fazla olur, özellikle de kurslara ve derslere gelmeye devam ediyorsanız. 30-40 dakikalık tam kapsamlı pratikler yapılabileceği gibi, 15-20 dakikalık oldukça etkili dersler de yapılabilir. Şüpheniz varsa lütfen öğretmeninize danışın.
Kurs dışında hangi derslere girebilirim?


Kursun ilk dört haftasında program sayfasındaki “her seviye” derslerin tümüne, son dört haftasında ise “her seviye” ve “orta seviye” derslerin tümüne katılabilirsiniz. Yoga 1 ve Yoga 2 dersleri kursta öğrendiklerinizle aynıdır. Diğer derslerde farklı pozlar ve teknikler olabilir.
Yaşam Tarzı Rehberliği nedir ve nasıl alabilirim?


Rehberliğin amacı, teorik öğretinin pratik sayesinde yaşamda vücut bulmasıdır. Verimli öğrenciliğin temellerinden rehberlik, öğrencinin yaşam tarzında değişim isteği ve ihtiyacı duyduğu bir dönemde alınmalıdır. Rehberlik haftada bir 30-45dk sürer. Öğrenci ve öğretmen beraber kararlar alır. Öğrenci bir hafta boyunca kararları uygulamaya çalışır ve süreci Yoga Günlüğü’ne not eder. Bir hafta sonunda günlük gözden geçirilir, kararlar yorumlanır ve rota güncellenir. Bu süreç 2-3 ay sürdükten sonra iki haftada bir, 6 ay sonra ayda bir görüşme yeterlidir.
Kurstan sonra nasıl devam edebilirim?


Yoga’da Derinleşme Kursu Orta seviye pozlar, yeni nefes teknikleri, farkındalık egzersizleri ve yogik felsefeye giriş konularında gelişmeye devam etmek için Derinleşme Kursu’na katılabilirsiniz. Bu kurslar iki ayda bir açılır, 8 hafta sürer ve salı akşamları 20.00-22.00 arasında yapılır. Ders Paketleri Merkezimizde her gün her seviyeye uygun düzenli dersler vardır. Web sitemizdeki program sayfasından güncel programı takip edebilirsiniz. Programımız statik değildir; zaman zaman güncellenebilir. Gelmeden önce göz atmayı unutmayın.
Pratiğimi başka ne şekilde destekleyebilirim?


Atölyeler Atölyeler, belli bir konuya yoğunlaşan çalışmalardır. Örneğin, baş duruşu atölyesi, acro yoga atölyesi veya yogik beslenme atölyesi. Bu çalışmalar hem öğretici hem eğlencelidir. Pratiğin rutinini korumak kadar arada bu tip çalışmalarla bozmak ve yeni boyutlar katmak da önemlidir. Meditasyon Kursları Ben kimim? Bu düşünceler benim mi, başkalarının mı, toplumun mu? Vücut ve zihnin ötesinde bir şey var mı? Evren neden var? Ben neden varım? Bu sorular her bilinçli bireyin sorduğu sorulardır, ama cevaplar öylesine imkansız gelir ki sormayı bırakırız. Yogik düşüncede bu soruların çözümü farkındalıktan, yani farkında olan ve farkında olunanın ayrıştırılmasından geçer. Meditasyon kurslarında bu yolculuğu somut adımlara ve tekniklere böleriz. Meditasyonun Temelleri Kursu her seviyeye uygundur ve Yoga pratiğinizi destekler. İnzivalar Hiç bir tatilden döndükten sonra yeni bir tatile ihtiyacınız olduğunu hissettiniz mi? Sizi tüketim ve kaçış temelli modern tatil anlayışından uzağa, doğal ve doğru yaşamın deneyimine, kendinize zaman ve emek harcamaya davet ediyoruz. İnzivalarımızda sabah akşam rehberli meditasyon, sabah akşam yoga dersleri, doğa yürüyüşleri, sağlıklı öğünler ve bolca bilgi paylaşımı vardır. İnzivalarımızda başka bir yaşamın mümkün olduğunu deneyimleyecek, yaşamınıza şevk ve ilhamla döneceksiniz. Kütüphane Yoga Evi’mizde değerli bir kütüphanemiz var. Hem Türkçe hem İngilizce kaynaklardan oluşan kütüphanemizden yararlanabilirsiniz. Kitapları yanınızda götürmeniz mümkün değil, ama günün her saatinde kullanmak için gelebilirsiniz.
Başlangıç Kursu promosyonları neler?


Düzenli pratiğe en kısa zamanda ve rahatlıkla geçiş yapmanıza vesile olmak için sunulan bu promosyonlar Başlangıç Kursu süresince geçerlidir. Kurs ve ders paketlerinde indirim Başlangık Kursu’nun hemen ardından katılacağınız Derinleşme Kursu veya Meditasyon Kursu’na 400₺ yerine 300₺’ye katılabilirsiniz. Ayrıca yıllık paketi 2000₺ yerine 1250₺’ye alabilirsiniz. İndirimler hakkında detaylı bilgiyi web sitemizde fiyatlar sayfasında veya Yoga Evi’nin resepsiyonunda bulabilirsiniz. Market ürünlerinde %20 indirim Yoga hiçbir alete ihtiyaç duyulmadan yapılabilir, fakat yardımcı elemanlar kullanılması şevki ve verimliliği arttırabilir. Yoga matı ellerinizin kaymaması ve eklemlerinizin acımaması için gereklidir. Blok, kemer ve yastık gibi destek ürünleri, daha rahat, daha kolay ve daha güvenli bir şekilde pozlara girebilmenizi sağlar. Kitaplar ise çok değerli teorik bilginin yanı sıra başka öğrenci ve ustaların yaşamlarını paylaşarak ilham verirler. Kurs boyunca yapacağınız alışverişlerde %20 indirimden yararlanabilirsiniz.
Eğitmen olmak istiyorum. Çok mu erken?


En iyi öğretmen, en iyi öğrenciden çıkar. Yine de, öğretmenlik yolu ile öğrencilik yolu aynı değildir. Eğitmenlik Eğitimi almak için daha önce yoga yapmış olmanız gerekmez, çünkü bu eğitim sadece bir tohumdur ve bu tohumu yeşertmek sizin sorumluluğunuzdur. Bu nedenle mezuniyet sertifikanızı eğitim bitince değil, rehber öğretmeniniz sizin gerçek bir öğretmen olduğunuza inandığı zaman verilir. Tümü yatılı geçen Eğitmenlik Eğitimi’nde yogik kültürü ve terminolojiyi öğrenir, yaşam tarzını direkt deneyimler, hem teorik hem pratik olarak gelişirsiniz. Bu nedenle sadece öğrenciliğinizi geliştirmek için de katılabilirsiniz