///Doğru Beslenme – Sattvik Beslenme

Doğru Beslenme – Sattvik Beslenme

“Yemek için yaşama, yaşamak için ye” prensibi ile, kendine ve çevrene zarar vermeden, en az çabayla yaşamı en çok destekleyen beslenme biçimidir

Sattva ve Sattvik Beslenme nedir?

Yoga teorisinin en temel kavramlarından biri Guna kavramıdır. Kabaca “nitelik” anlamına gelen guna, üçe ayrılır: Sattva, Rajas ve Tamas. Tamas, karanlık, yıkıcı ve kaotiktir. Rajas, tutkulu, hareketli ve karışıktır. Sattva, saf, yapıcı ve ahenklidir. Evrendeki tüm bireyler, objeler ve onların deneyimleri bu üç niteliğe farklı oranlarda sahiptir. Gunaların birbiriyle oranı ve ilişkisi, bireyin/objenin karakterini ve doğasını belirler. Guna’nın kelime anlamı, yaşam kumaşını örme niteliğine ithafen, ipliktir.

Yoga, sattvik bir karakter ve yaşam tarzı amaçlar. Tamasik bir yaşam tarzı gerçeklerden kopmamıza neden olabilir. Rajasik yaşam tarzı ise sürekli bir şey peşinde koşulan, tatminsiz bir yaşam getirebilir. Sattvik yaşam tarzı ise bilgeliğin olgunlaşmasına yardımcı olur.

Sattvik beslenmede amaç “yemek için yaşama, yaşamak için ye” mantığıyla beslenmektir. Manevi boşlukları doldurmak için yenen tamasik besinler veya duyu tatmini için yenen rajasik besinler zihni karartır ve karıştırır. Sattva’nın bir anlamı da “olması gerektiği gibi olan”dır. Bu bağlamda, yemek sadece vücudu en iyi şekilde beslemek içindir. Fazlası gerginlik ve yük yaratır.

Sattvik besinler

 • Meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar, makul miktarda ot, baharat ve kökler, şiddetsiz üretilmiş* süt ürünleri, ballar ve bazı bitkisel çaylar sattvik besinleri oluşturur.
 • Sattvik besinler canlılık, ilham, hafiflik ve neşe verir.
 • Yoga vb öğretilerin uygulayıcıları, sanatçılar, entellektüeller, felsefeciler ve yaşamı kutlayan bireyler arasında satvik beslenme yaygındır

* şiddetsiz üretimin açıklaması için modern duyarlılıklar başlığına göz atabilirsiniz.

Rajasik besinler

 • Soğan, sarımsak, pırasa, yeşil/siyah çay ve bazı bitkisel çaylar, kahve, kakao, fazla tuz ve baharat, aşırı acı-tatlı-ekşi öğünler ve enerji içecekleri rajasik besinleri oluşturur.
 • Rajasik besinler agresiflik , tutku, hareketlilik ve güçlü bir kimlik getirir.
 • Savaşçılar, politikacılar, yöneticiler ve sporcular arasında rajasik beslenme yaygındır.

Tamasic besinler

 • Et, süt, yumurta, alkol, sigara, esrar,
 • Tamasik besinler cansızlık, tembellik, ağırlık ve yorgunluk getirir.
 • Baskı altında yaşayan, manevi varlığını görmezden gelen ve sorumluluktan kaçan kişilerde tamasik beslenme yaygındır.

Besin dışında etkenler

Sattvik beslenme, beslenmenin ardından bireyin vücudunda ve bilincinde ortaya çıkan niteliğin sattvik (saf, canlı) olmasını sağlayan beslenme biçimidir. Bu nedenle ne yiyip ne yemediğimiz kadar, nasıl yediğimiz de önem kazanır.

Yemek saatleri

Sindirim sistemimiz güneş saatine oldukça bağlıdır. Sindirim gücümüz güneş tepedeyken zirvededir. Vücuda sürekli besin girmesi sindirim ve boşaltım sisteminin verimliliğini azaltıp ve ağırlık hissi getirebilir. Bu nedenle satvik beslenmede sıklıkla geç kahvaltı (11.00) ve erken akşam yemeği (17.00) düzeni işler.

Yemek yeme biçimi

Sandalyede oturmak beslenmeye (veya boşaltıma) uygun değildir. Bağdaş kurmak (ve boşaltımda çömelmek) kesinlikle daha sağlıklı ve verimli sindirim ve boşaltımla sonuçlanır. Evde, işte ve arabada sürekli sarkan ve dolaşımı kesilen bacaklarda varisler ve şişmeler olur. Çömelme veya bağdaş kurma hareketi ise vücudu beslenme/boşaltım moduna (parasempatik) sokmaya yardımcı olur.

Ayrıca yemek sırasında okumak, konuşmak ve çalışmak, yani vücudun ilgisini içeriden dışarıya çevirmek, vücudun kafasını karıştırır ve sindirimin verimliliğini azaltır. Doğru beslenme için sindirime zaman ve izin vermek gerekir.

Tekrar ısıtma ve bekletme

Pek çok besin tekrar ısıtıldığında zehirli olur. Bu durum her zaman somut belirtiler (kusma, ishal vb) ortaya çıkartmaz, ama her zaman vücudu zehirler ve performansını düşürür. Beklemiş yemeklerde de benzer durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle sattvik beslenmede taze pişmiş yemekler tercih edilir.

Besinlerin karışımı

Tüm besinler karıştırılmaya uygun değildir. Özellikle Yoga’nın kardeş öğretisi Ayurveda bu konuda çok kapsamlı bir kaynaktır. Midemiz her şeyi bir arada atabileceğimiz bir depo gibi gözükse de, sindirim sırasında ve sonrasında ortaya çıkan his, besinlerin karışımından oldukça etkilenir. Bu konu bu makaleye sığmayacak kadar geniş olduğundan ayrıca araştırılması gerekir.

Özel durumlar

Tüm canlılar yaşamak için üç gunaya da bağımlıdırlar. Sindirim tamasik, boşaltım ise rajasiktir. Bunların doğru işlemesi sayesinde vücudun tümünde satvik sağlık hali ortaya çıkar. Bu bağlamda, hastalık gibi tamasik bir durumda beslenmemizde rajasik öğeler artmalıdır, çünkü rajasik besinler uyarıcı ve canlandırıcıdır. Unutmamalıyız ki önemli olan sonucun satvik olmasıdır. Süreç ise koşullara bağlıdır.

Modern duyarlılıklar

Modern endüstriyel tarım ve hayvancılığın çoğu doğa anaya ve insanlığa uygun değildir. Ekolojik, sosyal, ekonomik ve etik sürdürülebilirliği olmayan, sağlığa zararlı katkı maddelerine sahip ürünlerin uzun vadede sattva getirmesi mümkün değildir. Bugünlerde hiç olmadığı kadar önemli olan bu konu, basit bir patatesin bile nereden ve nasıl tabağımıza geldiğini sorgulamamızı gerektirir. Şehirlerde ve marketlerde bulabildiğimiz ürünlerin hem bireysel hem global bedelleri yüksektir. Yerel, ekolojik ve sürdürülebilir üretimi aramak, bulmak ve desteklemek hepimizin hem görevi hem ihtiyacı olmuştur. Bu nedenle Hara Yoga Vedanta Center, tüm sürecini takip edebileceği bir besin üretim alanına sahip olana dek vegan beslenme kararı almıştır. Aşramlarda kullanılan süt, buzağılardan artan süttür ve inekler asla makinaya bağlanmaz veya yavrularından ayrılmaz. Bu koşulları bulmak şehir hayatında neredeyse imkansızdır.

Protein, demir, vitamin ve diğerleri

Vegan/vejetaryen beslenme sıklıkla yeterli protein, demir, vitamin vb alımıyla ilgili oluyor. Beslenme biçimini dönüştürmek, sadece belli şeyleri çıkartarak değil, yerine başka şeyleri koyarak mümkündür. Bu, bir miktar araştırma ve bilgi gerektirir, ama gözünüz korkmasın; edinmeniz gereken bilgiler zaten ihtiyacınız olan bilgiler olduğundan rahatlıkla ve istekle öğreneceksiniz. Geçiş döneminizde sizden daha deneyimli arkadaş ve kurumlardan yararlanmayı, internette araştırma yapmayı ve kitap okumayı deneyebilirsiniz.

Vegan/vejetaryen beslenmeye karşı fikirlerin çok büyük çoğunluğu hurafedir. B12 vitamininin ne olduğunu ve nereden alındığını, vücudun demir bağlaması için nelere ihtiyaç duyduğunu, amino asitlerin neler olduğunu ve bunun gibi temel bilgileri bilmeyen, ama söz gelimi vejetaryenliğe karşı fikirler üreten pek çok kişi vardır. Tüm bunlar geçersiz kaygılardır. Vegan beslenmeyle dahi tüm ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılayabiliriz. Bilgi ve iletişim çağında bu tür yanlış bilgiler er ya da geç ortadan kalkacaktır. Cehaletin ve kuru geleneğin değil, bilginin ve araştırmanın öncüleri olarak tüm sorularımıza cevap bulabiliriz

By |2018-10-15T13:21:40+00:00Eylül 20th, 2017|Yeni Başlayanlar|0 Comments

About the Author:

Hamsa

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

 1. Fethiye: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

  Şubat 1 @ 6:00 am - Mayıs 3 @ 6:00 pm
 2. İstanbul: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

  Şubat 8 @ 6:00 am - Mayıs 11 @ 6:00 pm
 3. Herkese Yoga Günü | Yoga Open House Day

  Mart 8 @ 10:30 am - 5:00 pm