Hamak Yogası nedir?


Tavandan sarkan 3-5 metrelik bir kumaş desteğiyle yapılan, yoga ve akrobasi karışımı bir yaklaşımdır.
Kimlere uygun?


Hamağın sürekli desteği sayesinde, başlangıç seviyesi dahil her seviyeye oldukça uygundur. Hamak desteği, pozlara hem kolaylıkla hem güvenle girmenizi ve daha kolay derinleşmenizi sağlar.
Yararları ne?


Özellikle omurga, omuzlar ve kalçalardaki sıkışıklığı açmakta etkilidir. Hamağın doğal sallantısı nedeniyle en temel egzersiz veya pozlar bile merkez kuvvetine bağlanır ve tüm vücutla birlikte yapılır. Bu da fonksiyonel gücün ve mobilitenin artmasını sağlar. Uyarı ve tavsiyeleri özenle takip eder ve hamaktan düşmenin neredeyse imkansız olduğunu unutmazsanız, teslimiyet ve cesaretinizi de keşfedebilir ve doyasıya eğlenebilirsiniz.
Hamaktan düşebilir miyim?


Hamaktan düşmek şaşırtıcı derecede zordur. Eğer uyarı ve tavsiyeleri özenle takip eder, pozlara adım adım yaklaşır, limitinize duyarlı olur ve gerektiğinde destek talep ederseniz, son derece güvenli ve keyifli bir ders geçirirsiniz. Bir Hamak Yogası dersinin %10 kadarı ters duruşlardan oluşur. Bunları yap(a)masanız dahi tüm geri kalandan yararlanabilirsiniz. Hamak Yogası sınıflarımızın çoğunun zemininde 3cm'lik darbe emici tatamiler döşelidir. Bu hem normal kullanımda rahatlığı arttırır hem de olası düşme durumunda darbeyi emdiği için güven hissini arttırır. Hamakların, halatların veya konstrüksiyonun hasar görmesi ise, ancak başınıza meteor düşmesi kadar olasıdır.
Öğrenmek ne kadar zaman alır?


Derse açık bir zihinle girdiğinizde ve içinizdeki maymunun çıkmasına izin verdiğinizde ne kadar çabuk alıştığınıza şaşıracaksınız. Daha ilk dersten pozların çoğunu yapabilecek, birkaç ders içinde deneyimli öğrencilerle aşık atmaya başlayacaksınız.
Hamaklar acıtıyor mu?


Evet ve hayır. Bir hamağı kasıklarınıza veya koltuk altınıza alıp tüm ağırlığınızı üstüne verdiğinizde elbette bir basınç oluşuyor, ama birkaç ders içinde nasıl en az baskıyla uygulayabileceğinizi öğreniyorsunuz. Ayrıca, her vücut aynı değildir ve bazı vücutlar daha az, bazısı daha çok acır. Bir diğer nokta ise tüm acının geçici olduğu. Dersten sonra acıyı değil, maymunluklarınızı ve harika gevşemenizi hatırlayacaksınız.
Ne giymeliyim? Ne getirmeliyim?


Hamakların daha az kesmesi için uzun pantolon/tayt ve koltuk altı kapalı tshirt giymenizi tavsiye ederiz. Derslerimiz yoga matının üstünde ve çıplak ayakla yapılır. Mat veya hamak getirmeniz gerekmez, ama havlu getirebilirsiniz. Hem diğer öğrencileri etkilememek hem daha sıkı tutunabilmek hem de hamakları temiz tutmak için el kremi, parfüm ve makyaj vb kullanmadan gelmenizi rica ederiz.
Çeşitli hastalık veya sakatlık durumlarında ne yapılabilir?


Geçmişten gelen veya ufak sakatlıklarda, tüm yoga derslerinde olduğu gibi, dersten önce öğretmeninize bildirmeniz yeterli olacaktır. Belki bazı pozları modifiye etmeniz veya atlamanız gerekir, ama dersin çoğuna katılabilirsiniz. Ameliyat, hamilelik veya yeni sakatlık gibi durumlar varsa, öncelikle doktorunuza danışmalı, hamak yogasının uygun olup olmayacağını sormalısınız. Doktorunuzun ders öğretmenine verebileceği tavsiyeler de oldukça yararlıdır. Unutmayın, biz terapist değiliz; sadece kendinizi keşfetmenize yardım etmeye çalışıyoruz.
Fazla kilolarım var. Bana uygun mu? Yardımcı olur mu?


Diğer tüm öğrenciler gibi, eğer uyarı ve tavsiyeleri özenle takip eder, kendi limitlerinizi gözeterek adım adım yaklaşırsanız, hiçbir sorun olmaz. Elbette, ağır bir vücudu yönetmek daha fazla özen gerekebilir, ama uygulamayı imkansızlaştırmaz. Yoga gibi egzersizler tüm vücut ve zihne iyi gelir ve vücudun her türlü ayarını dengeye doğru çeker. Eksik kilonuz varsa tamamlamanıza, fazlası varsa kurtulmanıza yardımcı olur. Bir yandan da kendinizi olduğunuz gibi sevmenize, vücudunuza rağmen değil, vücudunuzla keyif almanıza yardımcı olur.

Hamak Yogası

Sık Sorulan Sorular