Untitled design.png

Hamak Yogası

Eğitmenlik Eğitimi

Cesaret, teslimiyet, çocuksuluk ve maymunluk

Hamak Yogası diye bir şey Yok!

Hamak bir araç ve biz bu aracı kullanmayı öğretiyoruz.
İster Hatha Yoga, ister pilates, isterse fizyoterapi yaptırın; fark etmez.
Biz size hamağın dinamiklerini öğretiyoruz,
siz de dilediğiniz yer ve biçimde kullanıyorsunuz.

3

gün

Biz diyelim 3 saat, siz diyin 3 hafta gibi geçen dolu dolu bir eğitim sonunda vücut ve zihninizin tümünü çalıştırmış ve yormuş, fakat yaşam ve şevk dolu ayrılacaksınız.

20

saat

Kursun ilk günü yoğun pratik yapacak, ikinci günü öğretme tekniklerini detaylıca işleyecek, üçüncü gününde ise kendi yaklaşımınıza göre hamakta ders vereceksiniz.

12

öğrenci

Her öğrenciyi tek tek izleyebilmemiz için, öğretmenin yanında asistan öğretmenler de gözlem ve müdahele yapacak. Öğrenciler birbirlerine ders verecekler.

Eğitim Hakkında Her Şey

Eğitim içeriği


UYGULAMA KISMI
Isınma ve Açma Hareketleri Özellikle omuz, kalça ve omurgaya hitap eden, nefesle koordineli yuvarlak ve sallanmalı hareketler, vücudu şaşırtıcı hızda, derinlikte ve güvenle ısıtırlar.
Temel Hatha Yoga Pozları ve Akışları​ Hamakta uygulanan Hatha Yoga pozları, güç, denge ve esnekliğin muazzam bir birlikteliğini ortaya çıkarıyor. Hamağın daimi salınımı ve hatha yoga pozlarının canlı sabitliği birleştiğinde, vücudun en uç noktaları merkez kuvvetine bağlanıyor.
Taklalar, Tırmanmalar ve Oyunlar​ Hamak yogasının maymunluk kısmı diyebileceğimiz taklalar, tırmanmalar ve oyunlar, en eğlenceli, ilkel ve özgürleştiri kısmı oluşturuyor. Çalışılmış korku, cesaret getirir denir. Hamak bu çalışmayı kolaylaştıran bir destek oluyor.
Güçlenme ve Esneme Egzersizleri Hamağın doğal ve daimi salınımı, her türlü egzersizin merkez kuvvetine bağlanmasıyla sonuçlanıyor. Bu durum, en basit egzersizlerin dahi tüm vücuda yayılıp küçük ve derin kaslara ulaşmasıyla sonuçlanıyor.
Restoratif Hamak Yogası Yerden 15cm yükseklikte hamakla yapılan bu yaklaşım, hamağın sarmalayıcı ve destekleyici özelliklerinden yararlanıp, sıradışı bir şifa alanı sunuyor. Bazen bolster, bazen blok, bazense salıncak olabilen hamak, en geniş kullanımlı aracınız olabilir.
ÖĞRETME TEKNİKLERİ KISMI

3 Seviye Örnek Ders Şablonları
Hamak 1 (her seviye), Hamak 2 (orta seviye) ve Restoratif Hamak olacak şekilde 3 seviye ders şablonunu size uygulatıyor ve sizinle paylaşıyoruz. Bu şablonlar, kendi hamak yogası biçiminizi bulmanız için yardımcı oluyor.
Pozların Dinamikleri, Kilitleri ve Yararları Bir Hamak Yogası dersinde karşılaşabileceğiniz ana pozların çoğunu tek tek ele alıyoruz, ama özellikle daha karmaşık veya riskli pozları detaylıca öğretiyor, öğretmen olarak ne zaman nerede durup neye dikkat etmeniz gerektiğini açıkça paylaşıyoruz.
Dersleri Kişiye ve Tercihe Uyarlama​​ Eğitime katılan herkes, tamamen kendi tasarladığı iki adet 1 saatlik dersi gözetim altında öğretme şansına sahip oluyor. Öğretmenin, zihnindeki dersi hamağa aktarabilmesi için nasıl düşünüp çalışabileceği konusunda destek oluyoruz.
Sınıf Dinamiği ve Güvenliği Yeni bir öğretmen için, hamak yogası sınıflarının kontrolünü ve güvenliğini sağlamak, klasik yoga sınıflarından daha sınayıcı olabilir. Bu konuda biriktirdiğimiz deneyim ve bazı komik hikayeler sizlere yardımcı olacak :)
Öğrencilere Uyarılar ve Tavsiyeler Öğretmen olarak, öğrencilerle ders vermenin dışında da ilişki kurarız. Hamak Yogası dersini duyup bize ulaşmalarından itibaren, dersten sonra takip edilmelerine kadar pek çok adımda öğretmenin sorumluluğu devam eder.
TEORİ

Montaj ve Malzeme Bilgisi ve Yardımı ​Hamağın parçalarını tek tek ele alıyor, malzeme ve bakım bilgisini paylaşıyoruz. İhtiyaç duyan her mezuna, montaj sırasında teknik destek oluyor, sınıflarına kaç hamağı nasıl yerleştirebilecekleri konusunda yardımcı oluyoruz.
HY ile İşbirlikleri, asistanlık ve ürün satışı Tüm mezunlarımız, istedikleri zaman eğitime tekrar gözlemci olarak katılabiliyor ve kendi kullanımları için indirimli hamak satın alabiliyor. İlgili ve yetkin olan öğretmenler ise asistan ve yardımcı öğretmen olup, geleceğin eğitmen eğiticileri olma yolunda yürüyebiliyorlar.
Eğitimin fiyatı nedir?


20 saatlik temel eğitimin fiyatı, eğitimin nerede yapıldığıyla bağlantılı olarak değişebilir. Ortalama 1800 ile 2400₺ arası değişmektedir. Tüm eğitime katılanlara, eğitimin tümünün video kaydı da verilir.

Eğitime kayıt olan herkese hamaklarımız %25 indirimlidir.
Satın almak için eğitime kaydolduktan sonra bize ulaşabilirsiniz.
Hamağım yok, nasıl edinebilirim?


Hamaklarımızı bu adresten inceleyebilirsiniz. Eğitime kaydolan herkes dilediği yoga hamağını %25 indirimli satın alabilir. Bize ulaşmanız yeterli.
Eğitim kim içindir, kim için değildir?


Eğitim, temel yoga tecrübesi olan herkese açık ve uygundur. Hareket algı ve yetisini geliştirmek ve yoga hamağını bir destek olarak kullanmayı öğrenmek isteyen herkes katılabilir.

Eğitim, poz ve şablonlar ezberlemekten ziyade, hamağın dinamiklerini kinetik olarak anlamanızı sağlamaya yöneliktir. Böylece hamağın nasıl işlediğini tanır, istediğiniz amaca yönelik kullanabilirsiniz.
Herhangi bir pozu yapabiliyor olmanız gerekmez, ne başlarken, ne mezun olduğunuzda. Eğitimin amacı, kendinizin/öğrencinizin fiziksel veya zihinsel limitlerini doğru teşhis edebilmeniz ve bu limitlere uygun tekniklerle yaklaşabilmeniz için gereken deneyimi kazandırmak, kendinize ve çevrenize iyi gelen bir yaşam sürmenize rehberlik etmektir.
Eğitimin öne çıkan ve fark yaratan özellikleri neler?


İyi Gelme Hissi:
Eğitimde pozların doğrusunu/yanlışını/kuralını öğrenmekten ziyade, iyi gelme hissi ile uygulanmasını öğreneceksiniz. Ne zaman kendinize veya başkasına iyi gelmek isterseniz kullanabileceğiniz kapsamlı bir alet çantanız olacak.

Herkesin Yogası Kendine: Farklı vücutların ve zihinlerin, aynı uygulamayı yaparken farklı deneyimler yaşamasının nedenlerini keşfedecek, böylece herkesi aynı şekle veya hisse sokmak yerine, kendi olduğu noktadan ilerlemesine rehberlik etmeyi öğreneceksiniz.

Ayrıca, her ne şekilde ders veriyorsanız, onu verirken hamak kullanmayı keşfedeceksiniz. Bu ister vinyasa, ister yin, ister pilates veya başka ders olsun, tüm yaklaşımlar için geçerli olacak.
Nefesin Büyüsü: Nefesin, hem fiziksel hem zihinsel etkileri olan derin bir araç olduğunu deneyimleyecek ve bu bilgileri içsel halinizi dönüştürmek için kullanmayı öğreneceksiniz.
Hamak Yogası Okulu:
Hara Yoga'nın bir alt kuruluşu olan Hamak Yogası Okulu'na dahil olma şansına sahip olacaksınız. Bu okulda, tüm eğitim içeriğini dijital olarak bulabilecek, aktif öğretmenleri paylaştığımız sayfamızda yer alabilecek, gelecekteki eğitimlere gözlemci ve asistan olarak katılabileceksiniz.
Derslere nasıl katılınacak?


Derslerin tümüne Zoom üzerinden katılınacak. Eğitim grubuyla iletişim WhatsApp üzerinden yapılacak. Bu iki uygulamayı telefonunuza ve/ya diğer cihazlarınıza indirmelisiniz.

Hem sizin öğretmeni görmeniz hem de öğretmenin sizi görmesi için iki ayrı cihazdan bağlanmanızı tavsiye ederiz; biri sizi yandan/çaprazdan ve bütün olarak gören bir telefondan, diğeri sizin bizi izlediğiniz bilgisayar/tablet ekranından. Ayrıca, izlediğiniz ekranı televizyona bağlamanızı özellikle tavsiye ederiz. Bunun için bir HDMI kablosu ve belki bir adaptör yeterli olacaktır.

Eğitimden önce bu konuyla ilgili ön çalışma yapacağız.

Teknik konularda destek almaya ihtiyacınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Mezuniyet gereklilikleri var mı?


Evet. Sertifikanızı almaya hak kazanmak için, bize 45 dakikalık bir ders videosu göndermeniz gerekiyor. Verdiğiniz derste, en az 2 sarkma pozu olması ve tüm pozlarda öğrenci pozu yapamıyormuş gibi pozisyon almanız ve komut vermeniz gerekiyor.

Bu videoda her şey yeterince iyi olduğunda size dijital sertifikanızı yolluyoruz.
Sertifika veriyor musunuz? Geçerli mi?


Türkiye'de Yoga'nın Yasal Geçerliliği

Türkiye'de yasal geçerliliği olan tek sertifika HİS (Herkes İçin Spor) Federasyonu'nun eğitimidir. İster Türkiye'de ister yurt dışında aldığınız tüm diğer eğitim ve sertifikalar, yasal olarak geçersizdir. Türkiye'de yoga dersi vermek istiyorsanız, HİS Federasyonu'nun eğitimlerini almalısınız.
Bu nedenle, Hara Yoga'nın verdiği sertifika sadece güvene dayalıdır ve öğrencinin bilgi ve deneyimini arttırma amacına sahiptir. Bu durum, Türkiye'deki tüm diğer yoga eğitim kurumları için geçerlidir. Her ne yazılırsa yazılsın, Türkiye'deki hiçbir kurumun sertifikası uluslararası olarak geçerli değildir. Her ülkenin standartları birbirinden farklıdır. Hamak Yogası Serfitikası Size vereceğimiz sertifika, sizi Türkiye'de en çok tercih edilen kurumlarından birinin güvencesini sunuyor. Türkiye'nin her köşesinde 300'den fazla mezunumuz, yıllardır ders ve güven vermekte.
Eğitim tarih ve saatleri


İLK GÜN: PRATİK (4+1 saat)
14.00-16.00: Yüksek hamakta orta seviye ders uygulaması
16.30-18.30: Alçak hamakta restoratif ders uygulaması
18.30-20:00: Akşam yemeği arası 20.00-21:00: Teori: Montaj, güvenlik, yasallık ve Hamak Yogası Okulu'nun size sunacakları
İKİNCİ GÜN: ÖĞRETME TEKNİKLERİ (8+1 saat) 09.00-11.00: Isınmalar, güneşe selam ve taklalar
11.30-13.30: Sarkmaların güvenle öğretilmesi
13.30-15.00: Öğle yemeği arası
15.00-16.00: Teori: Ders sekansları, hamile, çocuk ve sakatlık gibi durumlara adaptasyon
16.00-18:00: Bütün bir dersi öğrencilerin sırayla öğretmesi
18.30-20.00: Alçak hamakta restoratif ders uygulaması
ÜÇÜNCÜ GÜN: ÖĞRENCİLERİN DERS VERMESİ (5+1 saat)
10.00-11.00: Tüm öğretme tekniklerinin üzerinden kısaca geçilmesi
11.00-12.30: Öğrencilerin yüksek hamakta birbirlerine 45'er dakikalık ders vermesi
12.30-14.00: Öğle yemeği arası 14.00-15:30: Öğrencilerin alçak hamakta birbirlerine 45'er dakikalık ders vermesi
15.30-16.00: Kapanış çemberi