//Kedi-İnek Esnemesi

İsmini hayvanlardan alan bir poz daha! Çocuk yogası hikayelerinden en güçlü vinyasaların öncesinde ısınmalara kadar geniş bir kullanım alanı olan kedi-inek esnemesi, üstüne eklenebilen pek çok varyasyonla birlikte başlı başına bir seri olabilir. Bir pawanmukta (eklem yogası) olarak da başarılı olan bu nazik akış, el-ayak temelini omurga ve nefesle bağlamayı öğrenmek için en temel poz.

ADIM ADIM UYGULAMA

Adım 1 – Hazırlık

Eller ve dizler üzerinde dört ayak pozuna gir. El bileklerin omuzların, dizlerin ise kalçanın tam altında olsun. El parmaklarını ve avcunu genişlet. Ayak uçlarını geri uzat ve ayak üstünü hafifçe yere bastır. Başını omurganla hizala, ellerinin bir karış önüne bak ve boynunu rahat tut.

Adım 2 – Uygulama

Nefes alırken çeneni ileri uzatarak başını yukarı kaldır, göğsünü aç, karnını uzat, belini aşağı düşür ve kuyruğunu yukarı kaldır. Vücudun ön kısmının tümünde hissettiğin açılma ve genişlemeyi derin nefesle daha da destekle. Vücudun arka kısmı ise aktif, sıkı ve kıvrılma çabası içinde olmalı.
Nefes verirken tam tersini yap; başını indir, çeneni boğazına çek, sırtını ve belini yükselt, karnını içeri çek, kuyruğu indir. Yüzünle kalçanı birbirine yaklaştırmaya çalış. Ense kökünden kuyruk ucuna kadar uzama hisset ve bu hissi destekle. Bu adımdayken ayaklarının tepesini daha güçlüce yere iterek beldeki esnemeyi arttırabilirsin.

Adım 3 – Tekrar 

Bu egzersiz her sette 10-20 kez, toplam 1-3 set tekrarlanabilir. Klasik egzersizde tecrübe kazandıktan sonra yanlara doğru da kıvrılınabilir.

KİMLER YAPMAMALI

Boyun ağrısı çekenler boynu ortada sabit tutarak egzersizi yapabilirler.

By |2018-10-19T08:02:46+00:00Eylül 14th, 2017|Uncategorized|0 Comments

About the Author:

Hamsa

Leave A Comment

Yaklaşan Etkinlikler

  1. Fethiye: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

    Şubat 1 @ 6:00 am - Mayıs 3 @ 6:00 pm
  2. İstanbul: 200sa Hara Yoga Uzmanlık Programı / YA Onaylı

    Şubat 8 @ 6:00 am - Mayıs 11 @ 6:00 pm
  3. Herkese Yoga Günü | Yoga Open House Day

    Mart 8 @ 10:30 am - 5:00 pm