HY Blog

Omuz Duruşu – Sarvāngāsana

Bu duruş tüm beden üzerinde fayda gösterir. Swami Sivananda’ya göre bedene mükemmel sağlığı verecek üç asana vardır: Baş Duruşu, Omuz Duruşu ve Öne Eğilme.

Adım Adım Uygulama


Adım 1a – Hazırlık (Tek Bacak Kaldırma)

Sırt üstü düz bir şekilde yere yat ve ayakları birleştir. Sırtın alt kısmını yere bastır, çeneyi göğse hafifçe çek, böylece boyun yerde kalsın. Avuç içlerin kalça yanında yere bassın. Ayak parmaklarını kendine doğru çek. Nefes alırken sağ bacağı düz bir şekilde yukarı kaldır. Nefes verirken bacağı yere indir. Aynı egzersizi sol bacak ile tekrarla. Bacakları değiştirerek, her bir taraf için altı kez tekrarla. Her bir bacak altıncı kez yükseldiğinde her iki elinle, dizin altından veya üstünden bacağı tut ve başına doğru düz bir şekilde esnet. Ardından dizini bük ve alnını dizini doğru yaklaştır. Birkaç nefes burada kaldıktan sonra başını tekrar yere koy. Nefes alarak bacağı düzelt, nefes verirken indir.


Adım 1b- Hazırlık (Çift Bacak Kaldırma)

Sırt üstü yatarken ve bacaklar bitişikken çeneyi göğse yaklaştır, sırtın alt kısmını yere yapıştır. Avuç içlerin kalça yanında yere bassın. Nefes alırken her iki bacağı aynı anda dik açı yapacak konuma gelene kadar kaldır. Nefes verirken her iki bacağı da yere indir, sırtın alt kısmının yerde olmasına dikkat et. Hareketi 3 kez tekrarla ve yavaş yavaş sayıyı 10’a çıkar.


Adım 2 – Giriş

Sırt üstü yere yat ve bacakları birleştir. Başın ve omurganın hizalandığına, ensenin uzun olduğuna emin ol. Avuçlar yerde olacak şekilde elleri kalçanın yanına koy. Nefes al ve iki bacağı kaldır ve ayakları başın gerisine doğru uzat. Ellerle sırtını destekle. Yavaşça kalçayı yukarı kaldır ve bacakları yukarı doğru yükselt.


Adım 3 – Hizalanma

Kalçayı olabildiğince yükselt ve ellerdeki ağırlığı azalt.  Ellerini omuzlara olabildiğince yaklaştırarak sırtını düzleştir. Dirseklerini birbirine yakınlaştır. Elleri bacaklarının hizasına yön vermek için kullan. El parmakları omurgaya doğru dönerken başparmakları göğüs kafesine doğru açık olsun. Bacakları yukarıda tut. Baldırları gevşet, dizleri ve ayakları bitişik tut.


Adım 4 – Çıkış

Ayakları başın üzerinde 45 derecelik bir konuma getir. Avuç içleri yere dönük, kollar düz olacak şekilde elleri sırtın gerisinde yere yerleştir. Elleri yere bastırarak onları fren gibi kullan. Başı yerde tutmaya çalış. Bedeni yuvarlayarak yavaşça omurları tek tek yere yerleştir. Sonra kalçayı ve bacakları yere indir.


Adım 5 – Gevşeme

Duruştan çıktıktan sonra Śavasana pozunda dinlen.


Nefes

Poza girmeden derin bir nefes al. Nefes verirken poza yerleş. Pozda kaldığın sürede olabildiğince yavaş ve derin karın nefesleri uygula. Pozdan çıkmadan önce derin bir nefes al ve nefesi verirken yavaşça pozdan çık.


Farkındalık

Fiziksel – Dikkat bedendeki çeşitli içe dönük duyumlara, hareketin kontrolüne, boğazdaki sıkışmaya ve nefese yönlendirilmelidir.

Enerjik – Boğaz merkezi, Vishuddi Chakra


Pozun Detayları


İsim

Sarvāngāsana


Seviye

Her seviye


Yararlar

 1. Çene boğaza baskı uyguladığı için boğaz bölgesindeki tiroid bezi etkilenir ve düzenlenir. Tiroid, diğer tüm bezlerin düzenlemesiyle ilişkili olduğu için, hormonsal sistem içerisinde en önemli bez sayılabilir. Larenksin yanında kelebek şeklinde, boğazın ön tarafında bulunan bir bezdir.

 2. Çenenin, boğazın alt kısmına baskı uygulaması aynı zamanda paratiroid bezini de uyararak çalışmasını düzenler.

 3. Paratiroid kan ve dokulardaki kalsiyum miktarının doğru seviyede korunmasına yardımcı olur.

 4. Omurgadaki kan miktarını dengeleyerek omurgayı ciddi oranda besler. Omurga güçlü ve elastik kalır.

 5. Bedenin ters duruşu nedeniyle, kanın alt uzuvlarda durgunlaşmasına izin verilmez. Bu durgunlaşma genellikle çatlak kılcal damarlar sebebiyle ya da dolaşım sisteminin gücünü kaybetmesinden kaynaklanır. Omuz duruşu, kanın yeniden dolaşmasını sağlar. Bu nedenle tüm gün boyu ayakta olan ve varis oluşumuna meyilli kişiler için çok iyi bir güçlendiricidir.

 6. Kalp atışını, kalp kasılımını ve kan basıncını kontrol eder.

 7. Zihinsel tembelliği uzak tutar.

 8. Uykusuzluğa ve depresyona iyi gelir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Omuz Duruşunu, tiroid bezi büyümesine sahip, omurgasında disk kayması olan, yüksek tansiyonu olup kalp rahasızlığı yaşayan kişiler uygulamamalıdır. Mensturasyon döneminde ve hamileliğin ilerleyen safhalarında kaçınılmalıdır.


Genel Hatalar

 1. Bacaklar ayrık, dizler kırık ve dirsekler birbirinden uzak: Ayaklar bitişik, kalçalar yukarıda, eller omuzlara yakın olmalı,

 2. Çene boğazdan uzak: Çene boğazın alt kısmına bitişik, baskı uyguluyor olmalı.

 3. Beden bir tarafa eğimli; Ağırlık bedene eşit yayılmalı, kalça sabit olmalı.

HaraYoga          Şehit Nihat Oran Cd, 49/1, Fethiye, Muğla          0850 303 0 805          fethiye@harayoga.com          ©2020 Hara Yoga