top of page

HY Blog

Yoga'da Havalı Pozların YeriÖncelikle, Yoga'da neyin yeri olduğuna karar vermek kimseye düşmez, çünkü Yoga amaçlanan nihai hâldir ve ona çıkan sonsuz yol bulunur.


Hatha Yoga, tüm geçmişi boyunca işin şov kısmını da barındırmıştır. Bu biraz Shaolin Kung Fu rahiplerinin gösterilerine benzer. İnsan doğasının limitlerinin sergilenmesi, Hatha Yoga'nın gayet de içinde bulunur.


Öte yandan, bir şeyin yapılması ayrı, nasıl, ne için ve ne bedelle yapıldığı ayrı bir konudur. İkinci kısım daha dilsiz ve şekilsizdir. Hissedilebilir, ama işaret edilemeyebilir.


İlgi çekmeyi ve yetenek sergilemeyi dahi öyle yapabilirsiniz ki, izleyeni davet eder ve kapsar. Pozları sergilemenin amacı, izleyenin içinde kendi limitlerini araştırmaya yönelik ilham uyandırmak olmalıdır.


Fakat bu her zaman böyle olmaz. Bilinçli veya bilinçsizce, pozu sergileyen kişi, izleyene kendini eksik hissettirebilir ve kadın dergilerindeki kusursuz ve imkansız görünüşe aldanan insanlar gibi, yoga öğrencileri de öğretmenleri gibi gözükmek yolunda imkansız bir yolculuğa çıkabilirler.


Evet, izleyenin ne hissedeceği tamamen bizim sorumluluğumuzda değildir ve evet, bu nedenle pozları sergilemekten geri durulması gerekmez, ama sergileme yönteminde özenimiz artabilir veya sergileme güdümümüzü düzenli olarak içimizde araştırabiliriz.


Sergileyen olarak, kendimizi başkalarıyla yarışırken veya takipçi sayımızdaki artışla coşarken yakalarsak, bu akışın yönünü değiştirmek için harika bir andır.


Tüm Yoga uygulayıcılarına sesleniyorum:


Pozu mümkün olan en iyi şekliyle yapalım, mümkün olan en güzel açıda ve ışıkla çekelim, mümkün olan en etkileyici ve ihtişamlı şekilde sergilemekten çekinmeyelim.


Öte yandan, yüzeyde kalmayıp, derinleşelim. Yaptığımızı kalpten bir şeye bağlayalım. Seyircilerimiz, sergimizi deneyimledikten sonra kalkıp kendi limitlerini araştırmak istesinler.


Bunun bir formülü yok. Hepimiz her paylaşımımızda dünyayı ufak ufak etkilediğimizi unutmayalım, yeterli.


İlhamla.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page