top of page
ARAZİ, Seferihisar.jpg

100 Saatlik Yin Yoga
Eğitmenlik Eğitimi

Bir İçe BakışÖz Şefkat ve Teslimiyet Yolculuğu
 
9-10 Mart, 13-14 Nisan, 11-12 Mayıs 2024
Fethiye ve Online! 

Yin'i Bilmeyen,

Yang'ı Deneyimleyemez

Bu eğitimde, Yin prensibin temellerini derinlemesine işleyeceğiz. Her şeyden önce kendimiz ve bedenimizle dengeli, şefkatli ve kararında bir çaba içeren bir ilişki kurmayı öğreneceğiz.
photo_5839016483273948301_y.jpg

Eğitimin
Rehberiyle
Tanışın

Dingin, şefkatli, neşeli, oyuncu ve meraklı.

Kendine iyi gelme yolunda bedenini, zihnini ve duygularını tanımayı önemseyen, Yin Yoga'yı pozlardan ibaret değil, derin bir keşif yolculuğu olarak gören bir yaklaşım.

Bu süreçten çok keyif alacaksınız.

*Rehberi tanımak için sayfanın sonundaki soru/cevaplara göz atabilirsiniz

Fark Yaratan Özelliklerimiz

photo_5845886163204815899_y.jpg

Matın Ötesi

Matı bir ayna olarak kabul ederek, mattaki tavrı hayata yansıtacağız. Bu eğitimde kendinizle ilişkiniz değişecek, dönüşecek.

photo_5845886163204815898_y.jpg

Dengeli Deneyim

Yin Yoga'ya hem anatomik hem de somatik bir yaklaşımla bakacak, önce kendi sisteminizi anlayıp, ardından bunu diğerlerine aktarmayı içselleştireceksiniz.

Yin Yoga ve
Ötesi

Aceleci ve tüketim odaklı yaşamın içinde, bile isteye yavaşlamayı araştıracak, nezaketi, şefkati ve dinginliği deneyimlemeye çalışacağız. Bedeni, zihni ve duyguları daha iyi tanıyacak, Yin Yoga pratiğinin ötesine geçeceğiz.

Arazi Seferihisar'da (1).png

Eğitim Sonrası
İmkanlar

Eğitim tamamlandıkran sonra Hara Yoga'da staj dersleri verme imkanı bulacak, ayrıca bu alanda daha da derinleşebileceğiniz atölyelere katılabileceksiniz.

Eğitim Hakkında Her Şey

 • Yoga nedir?
  Yoga, fiziksel sağlık, zihinsel huzur ve manevi farkındalığı ortaya çıkartan ve her koşulda devam etmesini sağlayan kişisel ve uygulamalı bir sistemdir.
 • Hatha Yoga nedir?
  Vücudu, nefesi ve odaklanma tekniklerini kullanarak fizyoloji ve psikolojiyi önce tanımayı, sonra yönetmeyi hedefleyen Yoga dalıdır. Yukarıda tanımı yapılan yoga'ya, fiziksel yaklaşımdır.
 • Hara Yoga’nın Yoga’ya yaklaşımı nedir?
  Hara Yoga, Yoga’nın gündelik hayattan evrensel sorgulamalara kadar geniş bir yelpazede rehberlik edebilecek derinlikte bir öğreti olduğunu kabul eder, fakat bilginin asıl kaynağının öğreti değil de kişinin içindeki farkındalık olduğunu unutmaz. Ayrıca, öğrenime yardımcı olan en önemli faktörlerden birinin topluluk olduğunu kabul eder ve Yoga Evi’ni gerçek bir yaşam alanı olarak kullanır. Bir bölümü yatakhane olan Yoga Evi’nin büyük bir mutfağı ve oturma bölümü olması, öğrenci sayısına değil de öğretiyi yaşama yaymaya odaklandığının bir işaretidir. Son olarak, Hara Yoga’nın yaklaşımı uzun bir usta-çırak ilişkisinin geleneklerinden besleniyor olsa da, dili ve yöntemleri bilimsel ve moderndir.
 • Hiç Yoga yapmadım. Ne yapayım?
  Hiç sorun değil! Öncelikle Ücretsiz Tanışma Dersleri’ne katılabilirsiniz. Bu derslerde temel egzersizleri uygulanır, neyin, ne amaçla ve ne yöntemle öğretildiğini teorik olarak paylaşılır ve Başlangıç Kursları’nın işleyişi ile ilgili bilgilendirme yapılır. Haftalık ders programında görebileceğiniz tüm “her seviyeye uygun” derslere hiçbir deneyiminiz olmadan katılabilirsiniz. Orta seviye derslere katılmak için 2 aylık Başlangıç Kursu’na katılmanız veya dersin öğretmeninden izin almanız gerekir.
 • Yoga’nın diğer egzersizlerden farkı nedir?
  Yoga vücudun tümünü ve hatta zihni ve farkındalıkla birlikte tüm varlığı hedef alır. Yoga pozları kasları esnetmek ve güçlendirmenin çok ötesinde yararlara sahiptir. Pozlar, sindirim ve boşaltım sistemini geliştirir, sinir ve hormonal sistemleri dengelemeye yardımcı olur. Nefes egzersizleri merkez kuvvetini geliştirir, omurga hizasını düzeltmeye yardımcı olur ve zihni berraklaştırır. Tüm bunların toplamı uyku kalitesinden insan ilişkilerine, iş hayatında başarıdan zorluklarla baş etme kabiliyetine uzanan geniş yan etkilere sahiptir. Ayrıca Yoga bir yarışma değildir ve karşılaştırmayı desteklemez. Her yaşta, her koşulda, hiçbir alet gerektirmeden yapılabilir.
 • Haftada kaç kez derse girmeliyim?
  Yoga, ayda bir derse girseniz bile size çok iyi gelecektir. Başlangıç Kursu veya temel derslerde öğrendiklerinizi günde 20 dakika kadar uygularsanız, haftada 2 ders almanız ivmenizi korumaya yeterlidir. Kapsamlı bir dönüşüm isterseniz, ki pişman olmazsınız, haftada 3-4 derse girmenizi, kurslara ve atölyelere katılmanızı ve kişisel pratiğinizi oturtmak için rehberlik almanızı tavsiye ederiz.
 • Derse yanımda ne getirmeliyim?
  Yoga Evi’nde yoga matı, destek minderleri, kemer, blok ve örtüler ücretsiz sunulur. Kendi matınızı getirmeyi tercih edebilirsiniz (özellikle çok terliyorsanız). Duş almak isterseniz havlunuzu ve şampuanınızı yanınızda getirmeniz gerekir. Bunlar dışında Yoga Evi’nde ücretsiz filtrelenmiş içme suyu bulabilir, mutfağımızda çorba, salata, meyve suyu, kurabiye gibi yiyecek ve içecekler satın alabilirsiniz. Hara Yoga Mutfağı lezzetli, besleyici ve vegandır.
 • Derste ne giymeliyim?
  Derslerde kol ve bacaklarınızı rahatlıkla hareket ettirebileceğiniz hafif ve rahat kıyafetler giymelisiniz. Deneyiminizi arttırmak için sentetik yerine doğal malzemeleri tavsiye ederiz. Yoga Evi’nde ayakkabılar dışarıda bırakılır ve dersler çıplak ayakla yapılır. Zemin ve matlarımız düzenli olarak sıcak buhar makinesiyle temizlenir.
 • Evde kendi pratiğimi yapabilmek için ne kadar süre derse girmeliyim?
  En verimli öğrenim üç ayaklıdır: grup dersleri, bire bir dersler ve kişisel pratik. Grup derslerinin ilham verici ve eğlenceli bir enerjisi vardır. Bire bir dersler kısa zamanda yoğun bir gelişim sağlarlar. Kişisel pratik ise öğretiyi içselleştirmenin en iyi yoludur. Sıfırdan başlıyorsanız Başlangıç Kursları’na katılmanızı tavsiye ederiz. Bu kursların öğretmenleri size her hafta kişisel pratik ödevi verirler. Ardından katılabileceğiniz Derinleşme Kursları ise kişisel pratiği başlatmak için çok yararlıdır. Kalıcı bir kişisel pratiği hedefleyenlere tavsiyemiz şudur: kendinize pratiğin başlaması için 3 ay, oturması için 6 ay, kalıcı hale gelmesi için 12 ay verin. Acele etmeyin, deneyiminizi kurslar, atölyeler, inzivalar ve arada bir alacağınız özel derslerle destekleyin ve en iyisi deneyimli bir öğretmenden düzenli olarak “kişisel rehberlik” alın.
 • Evde kendi pratiğimi yapmak için nelere ihtiyacım var?
  Aslında hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Tüm yoga gereçleri, yoga matı dahi, opsiyoneldir ve ne çeşit yoga yaptığınıza göre değişir. Yoga matları zemine daha iyi tutunmak ve eklemleri sert zeminden korumak için kullanılır. Yastık ve minderler pozlarda daha rahat, güvenli ve uzun süre kalmanıza yardımcı olur. Kemer ve blok gibi destekler hizayı geliştirmek için kullanılır. Göz yastığı ve kum yastıkları gevşemeyi derinleştirmek için kullanılır. Kendi yoga ürünlerinize sahip olmanız kişisel pratiği düzenli yapma şevkinizi arttırabilir. Hara Yoga Market’te tüm bu ürünleri bulabilirsiniz. Eğer Tanışma Paketi veya Başlangıç Kursu aldıysanız, bunların süreleri içinde tüm ürünlerde %20 indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Esnek değilim, fazla/eksik kilom var veya yeterince gücüm yok. Yoga yapabilir miyim?"
  Evet, Yoga tam da sizin için! Yoga yapmak için esnek olmayı beklemek, duş almak için temiz olmayı beklemek kadar ters bir düşüncedir. Yoga yapan kişi ister esnek olsun, ister olmasın, deneyimi aynıdır, sadece daha farklı noktalarda aynı esnemeyi hissederler. Yoga’nın kas esnetmekten veya kilo aldırıp verdirmekten çok daha ötede yararları vardır. Düzenli uygulayan herkes bu yararlara ulaşabilir.
 • Bir pozu yapamazsam ne yapmalıyım?
  Bir pozu yapamazsanız diğer öğrencileri rahatsız etmeden öğretmeninizle iletişim kurmalısınız. Öğretmeniniz ya pozu yapmanızı sağlar ya da pozun bir alternatifini gösterir. Her pozun belli bir amacı vardır ve aynı amaçlara farklı pozlardan da ulaşabilirsiniz. Pozların şekillerine girmek için değil, yararlarına ulaşmak için yoga yapıldığını hiç unutmayın.
 • Yoga ile kilo verebilir/alabilir miyim?
  Yoga, esnetmeler, güçlendirmeler, gevşemeler ve nefes egzersizleri ile vücudun sistemlerinin sağlığını ve verimliliğini arttırır. Sağlıklı bir vücut kilo vermesi gerekirse vermeye, alması gerekirse almaya başlar.
 • Yoga hangi yaş dilimi için uygundur?
  Klasik yoga derslerine ergenlerden yaşlılara geniş bir yelpazede katılım vardır. Ergenlerden beklenen dersin akışına hem içsel dışsal olarak uyumlu olacak olgunluktur ve kişiden kişiye değişim gösterir. Derslere katılımda bir üst limit de yoktur. Önemli olan öğrencinin limitlerinin farkında olması, tavsiyelere samimiyetle uyması ve seviyesine uygun dersi seçmesidir. Düzenli ve samimi pratik neredeyse tüm engelleri aşabilecek güçtedir. Klasik yoga dışında öğrenci sınıfları da vardır. 3-5, 6-9, 10-12 yaşlar arasında ayrılan çocuk yogası dersleri ve 3-9 ay arası uygulanan hamile yogası dersleri vardır. Ayrıca Yoga Evi’nde körler ve sağırlarla özel çalışmalar yapılır. Bu öğrenciler yeterli miktarda ön eğitimden geçtikten sonra klasik yoga derslerine eksiksizce katılacak deneyime sahip olurlar.
 • Yoga yapmak için et/alkol/sigara vb bırakmalı mıyım?
  Yoga’nın temel erdemlerinden biri, hatta ilki Ahimsa, yani zarar vermemektir. Pek çok yoga uygulayıcısı için hayvanlar da bu erdemin koruması altındadır. Bu oldukça kişisel bir konudur ve bu konuda baskı kurmak/hissetmek de Ahimsa erdemine ters düşer. Öğrencilerin beslenme konusunda nelerin alışkanlık, nelerin ön yargı, nelerin gereklilik olduğunu anlamasını sağlamaya çalışır, seçimlerinin kendisi ve çevresi için bedellerini sorgulamasını teşvik ederiz. Bu süreç genellikle sigara, alkol ve et tüketimi gibi konularda içsel bir değişim ve çabasız bir dönüşüm getirir.
 • Om nedir?
  Sanskrit dilinde Evrenin Sesi’ni sembolize eden Om, A+U+M seslerinden oluşur. Anlam sahibi bir kelime değil, sembolik bir titreşimdir. İnsan ses tellerinin çıkarttığı en derin ve en yüksek seslerden oluşan Om, evrenin üç kuvvetini (yaratılış-süregeliş-yok oluş) sembolize eder. Yogik düşünceye göre Hakikat bu üç kuvvetin ötesinde ve daimidir. Om sesi Yoga derslerinin başında ve sonunda üç kez tekrarlanır. Zamanla Om dendiği an vücudunuz ve zihniniz Yoga pratiği dışında tüm düşünce ve gerginlikleri bırakmayı öğrenir ve dersin sonuna kadar tamamen kendinize ait bir alan ve zamanı size sunar.
 • Yoga bir din midir?
  Hayır, Yoga bir din değildir. Yoga, bir kişisel gelişim ve keşif öğretisidir. Hinduizm ve Budizm ile tarihi ve kültürel bağları olsa da bağımsız bir öğretidir. Yoga yapanlar arasında her sosyal, felsefi ve dini sınıftan insan vardır. Yoga’nın amacı vücudunuzu sağlıklı, zihninizi berrak ve hayatınızı manalı yaşamaya yardım etmektir ve seçtiğiniz her yolu daha iyi yürümenizi sağlar; bu yol ister spor olsun, ister din, ister bilim.

Yaklaşan Eğitimler

Hazır mısın?

 

Kaydını hemen yap, erken ödeme indirimlerinden yararlan.

Bize Ulaşın

Bize ulaştığınız için teşekkür ederiz!

bottom of page